Szeptember 21: a Magyar Dráma Napja
Szeptember 21-én ünneplik világszerte a Magyar Dráma Napját. A nap célja, hogy felhívja a figyelmet a magyar drámairodalom értékeinek jobb megismertetésére, valamint, hogy ösztönözze az írókat újabb alkotások létrehozására. A Magyar Dráma napja annak állít emléket, hogy 1883-ban ezen napon volt Madách Imre: Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatója a Nemzeti Színházban.
A jeles nap tiszteletére csaknem valamennyi erdélyi teátrum ünnepi műsorral, nyílt nappal vagy kedvezményekkel készül.
Nagyvárad
A Szigligeti Színház változatos programmal készül, hiszen régi magyar dráma és kortárs színmű is terítékre kerül.
18 órától a színház páholyelőcsarnokában Szép Ernő Tűzoltócímű egyfelvonásos vígjátékának próbáiba tekinthetnek be az érdeklődők. A Tűzoltó egy komikus, ugyanakkor abszurd alaphelyzetre épül, a kisvárosi tűzoltó és az özvegyasszony rövid szerelmi története egy képtelen, ugyanakkor megmosolyogtató szituációt vázol fel: a címszereplőnek választania kell, a női vágy hirtelen lángra lobbant tüzét csillapítsa vagy a valós tűzesethez siessen. Az előadást – amelynek bemutatójára november elején kerül sor – Hajdu Géza színművész rendezi.
21 órától a Moszkva Kávézó Alma-termében interaktív olvasópróba keretében ismerkedhet a közönség – színművészek közreműködésével, és Szabó K. István rendező irányításával – Garaczi László Plazma című művével.
“Garaczi napjaink konzumvalóságát festi találékonyan: egy képzeletbeli kereskedelmi rádió hol magafeledten jópofizó, hol otrombán agresszív, április elsejéhez kötődő műsora a keret, mely némiképp összefogja a szerteágazó, de össze-összefutó történetsort, melynek - a teljesség igénye nélkül - része a hídra mászott öngyilkosjelölt, a magát sajátos öntudattal anyagmozgatónak nevező betörő, a művelődés gondolatától is irtózó szőke liba, a nagymenő gengszter-vállalkozó” - írja a darabról Urbán Balázs kritikus.
A belépés mindkét eseményre ingyenes.
Szatmárnémeti
A Magyar Dráma Napja alkalmából szeptember 21-én nyílt napot szervez a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata. A tervezett program alapján a látogatók délután 5-től 6-ig szabad betekintést nyerhetnek a kulisszák mögé, megismerkedhetnek a műhelyekkel, felmehetnek a színpadra, illetve olyan helyekre is beleshetnek, ahol egyébként az évad során nem járhatnak nézők. A nap érdekessége, hogy akiknek kedvük van, részt vehetnek a Tasnádi Csaba rendező által színpadra vitt Világjobbítók című évadnyitó előadás próbáján is, betekinthetnek a próbafolyamatba. Ez egyedi alkalomnak számít, ugyanis a társulat eddigi történetében még nem volt példa nyílt próbára, csak nyilvános jelmezes főpróbára.
Az eseményt a társulat hagyományteremtő szándékkal szervezi meg, a jövőben ugyanis rendszeresíteni kívánják a hasonló, beavató jellegű eseményeket. „A nyílt próbák bevezetésének ötlete Vargyas Márta rendezőtől és Bessenyei Gedő István dramaturgtól származik, akik magyarországi tanulmányútjaik során ismerkedtek meg ezzel a, külföldön már jól bevált színházi gyakorlattal. Most, hogy a Magyar Dráma Napja éppen egy kortárs magyar színmű próbafolyamatára esik, úgy gondoltuk, érdemes lehet az ünnep apropóján megtenni az első lépést ezen kezdeményezés irányába” – nyilatkozta Bessenyei István művészeti igazgató.
A látogatáshoz előzetes regisztrációra van szükség, a szervezők így kívánják elkerülni a torlódást. Előzetesen bejelentkezni a színház jegyirodájában lehet 2012. szeptember 21-én, 15 és 16:30 között. A részvétel ingyenes.
Temesvár
A Furnitur című darab vasárnapi előadásával ünnepli a Magyar Dráma Napját a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház.
A Vinnai András szövege alapján, Göttinger Pál rendezésében készült előadást februárban mutatta be a színház. Az abszurd humortól duzzadó, nagyszínpadi zenés produkciót az új évadban először vasárnap láthatja a közönség.
Mint a színház ismertetőjéből kiderül, a Furnitur főhőse Shivak Shurman, aki gyereket akar. Becsülettel átrágta magát a Kilenc hónap férfiszemmel, az Apák bibliája és egyéb ismeretterjesztő kiadványokon. Barátnője is van, már csak a lakását kellene átalakítania a gyermekáldáshoz.
Ehhez nyújt segítséget a Furnitur lakberendezési áruház. Illetve ehhez pont nem. Azt viszont garantálják, hogy a vásárlóik egy életre megtanulják, mi mindenre lehet használni egy ipari porszívót. Mindezt sok zenével, tánccal és hisztériával.
A darab főszerepét Kiss Attila, a lány szerepét Magyari Etelka játssza.
Marosvásárhely
A Tompa Miklós Társulat felolvasószínházzal ünnepli a Magyar Dráma Napját szeptember 21-én, pénteken 17 órakor a színház Nagytermének színpadán. Az Örkény István szövegeiből összeállított produkciót Kövesdy István rendezi, szereplői: Lőrincz Ágnes, László Zsuzsa, Fodor Piroska, Kilyén Ilka, Gáspárik Attila, Kilyén László, Ördög Miklós Levente, Henn János színészek.
Az előadás előtt 16.30-kor a Tompa Miklós Társulat, szokásához híven, megkoszorúzza Aranka György színház melletti szobrát.
Sepsiszentgyörgy
A Tamási Áron Színház magyar dráma bemutatójával ünnepli a Magyar Dráma Napját. Szeptember 20-án és 21-én Spiró György Az imposztor című darabjának bemutató előadásaival indul a társulat 2012/2013-as évada.
Az előadást Keresztes Attila, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának művészeti igazgatója rendezi, akinek A csárdáskirálynő és A szabin nők elrablása című nagy sikerű előadások után ez lesz a harmadik sepsiszentgyörgyi rendezése. A színház vezetősége felhívja a bemutató-bérletes nézők figyelmét, hogy az évadnyitó előadásig szíveskedjenek kiváltani az új évadra szóló bérleteiket.
Spiró György Az imposztor című darabja színházi vonatkozású mű, de a kisvárosi színészi lét érzékletes ábrázolásán túl a politikai hatalommal szembeni ellenállás és behódolás kérdéskörét is körüljárja. Vilnába, az orosz megszállás alatt levő lengyel népességű városba érkezik a fővárosból Bogusławski, a nagy színész, hogy eljátsszon egy főszerepet. A vidéki világban a kívülálló, a helyi problémákat felülről látó művész optikája új perspektívát jelent: olyan nézőpontot, mely a közegből magából eddig nem volt látható, s mely olyan alternatívát nyit, ami egyszerre vonzó és ijesztő. A politikai elvárásoknak megfelelni nem akaró, megalkuvásra nem hajlandó művészt mutatja be a szerző, de közben a mindenkori művészet szabad voltáról, tőle idegen elemek általi megköthetetlenségéről is beszél. A dráma túlmutat a történet konkrét történelmi és földrajzi határain, egyetemessé, mindig és mindenhol – így itt és most is – aktuálissá válik.
Spiró Az imposztorban nem csupán egy társadalomképet rajzol meg: a színház a színházban szerkezet által mindvégig reflektál a művészi létre, a művész és művészet helyére és nem utolsósorban felelősségére. A darab vége nyitott marad: a nézőnek magának kell eldöntenie, áruló imposztor avagy megváltó-e Bogusławski.
Az előadás főszerepét Biró József, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művésze játssza, akinek nevével ugyancsak találkozhatott már a szentgyörgyi közönség. Vendégszínészként ő játszotta a 2003/2004-es évadban készült Antigoné című előadás Kreón szerepét, mely alakításért a Román Színházi Szövetség (UNITER) díjra is jelölte a legjobb főszereplő kategóriában.
Csíkszereda
Kedvezményes jegyeket kínál a Magyar Dráma Napja alkalmából a Csíki Játékszín. A jeles napon műsoron szereplő Móricz Zsigmond-színmű, a Búzakalász aznapi előadására felnőtteknek 10, diákoknak és nyugdíjasoknak 7 lejes áron kínál jegyeket a társulat. A 19 órakor kezdődő előadást nemcsak jeggyel, hanem tavalyi bérlettel is meg lehet tekinteni, amennyiben erre nem került sor az elmúlt évadban.
Móricz kevésbé közismert darabja egy vidéki kisváros polgármesterének életébe nyújt bepillantást. Magánember és politikus egyetlen, eseménydús napját tárja elénk az író. Az egész város megbolydul, hiszen nemcsak az angol kölcsön fölött kell döntésnek születnie, hanem az épülő új híd körül is bonyodalmak támadnak.
Magyar Dráma Napja az Erdély TV-ben
Az ember tragédiája 129 évvel ezelőtti ősbemutatójáról, vagyis a magyar dráma napjáról emlékezik meg az Erdélyi Magyar Televízió is szeptember 21-én.
Erre az alkalomra tűzte műsorra az Erdély TV, Békeffy István (kétszeres József Attila-díjas színmű- és forgatókönyvíró) Egy asszonygyilkos vallomása című „krimi- komédiáját", melyet a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem 2010-ben végzett színész hallgatói , az akkori elsőéves magiszterisek, egy másodéves színész hallgató és egy elsőéves bábmagiszteris hallgató adta elő a Stúdió Színházban. Rendező: Kovács Levente.
Szeptember 22-én, szombaton 16:00 órától pedig Ferenczy István színművészről sugároz az ETV portréfilmet, akiről Sütő András azt mondta, hogy: „ a marosvásárhelyi, az erdélyi színjátszásnak ahhoz a nemzedékéhez tartozott, amely a nagy magyar szellemi életben, Sinkovits-csal az élen, a bartóki esztétika, a bartóki szellemiség hordozója volt, akik tiszta forrásból merítve szolgálták azt a színházat, amely nem pusztán esztétikai gyönyört kelt a nézőkben, hanem egyúttal a mi sorskérdéseinkre is figyel."
Békeffy István: Egy asszonygyilkos vallomása – szeptember 21, 23:00
Neve és hivatása: Ferenczy István – szeptember 22, 16.00