Lovag és Fitos: egy lehallgatott szerelem igaz története
Saját szerelmi történetét rekonstruálja és meséli el eredeti levéltári iratok alapján Tóth Miklós, a Lovag és Fitos - egy lehallgatott szerelem című könyv szerzője. A kötet budapesti bemutatóját a kommunizmus áldozatainak emléknapjára időzítették.
A könyv olvasója egy - születése pillanatától megszűnésre ítélt - szerelmi történet részleteibe nyerhet bepillantást, amelyet eredeti levéltári dokumentumokkal, lehallgatási jegyzőkönyvekkel, legépelt megnófelvételekkel kiegészítve közöl a szerző.
A történet szereplői 1968-69-ben maguk sem tudták, hogy az állambiztonsági szervek játékszerei. A két fiatalt - az angol követség titkárnőjét, Alexandrát "Fitos" fedőnéven és a műegyetemi hallgatót, Miklóst "Lovag" fedőnéven - nemcsak állandó megfigyelés alatt tartották, hanem különböző módon segítették is szerelmük kibontakozását. Egyebek mellett biztosították találkáik színhelyeit, ahol titokban magnó- és fotófelvételeket készítettek, amint erre a kutatható dossziék rávilágítanak. Mindezt annak érdekében tették, hogy a két fiatal vádolható legyen kémkedés vagy egyéb bűncselekmény elkövetésével.
Miközben az olvasó szurkolhat a két fiatal szerelmének beteljesedéséért, ízelítőt kaphat az állambiztonsági szervek tevékenységéről.
Tóth Miklós a kötet keletkezéséről elmondta, hogy egy baráti beszélgetés után, 2008-ban jutott arra az elhatározásra, hogy be kellene mennie a történeti hivatalba, hogy megismerhesse saját történetét, egy általa korábban nem ismert szemszögből. „Mikor a 600 oldalas dokumentumhalmazt átolvastam, magam is rácsodálkoztam, hogy mennyire tökéletesen elmesélte a történetemet" - mutatott rá a szerző. Később ezekből a dokumentumokból válogatta ki a legérdekesebb részeket, kísérőszöveggel látta el, hogy az olvasó valóban megismerhesse a kapcsolat részleteit, és valódi képet kapjon a cselekményekről.
A könyv két változatban készült el a Pytheas Könyvkiadó gondozásában. A kemény borítású, A4-es verzióban a bal oldalon bonyolódik elbeszélő formában maga a történet, jobb oldalon pedig az odavonatkozó levéltári dokumentumrészletek teszik teljessé a képet. A kisebb, puhatáblás változatban nem szerepelnek a levéltári dokumentumok, azonban ezek teljes terjedelemben letölthetők a kiadó honlapjáról.