Rekord áron kelt el egy magyar festmény Párizsban
Aukciós rekordot döntött Hantai Simon magyar születésű francia festőművész egyik képe, amely 2 millió 464 ezer euróért kelt el Párizsban. Ez a legnagyobb összeg, amit magyar művészeti alkotásért eddig kifizettek.
A rekord a Sotheby's árverési ház kedd esti aukcióján született, ahol Hantai Simon M.A. 5 (Mariale) című 1960-ban készült nagyméretű munkáját árverezték el. A képért a 500-700 ezer eurós becsült összeget messze túlszárnyalva, 2,2 millió eurót fizettek. A festmény egyébként Hantai barátjának és gyűjtőjének, Claude Berri filmrendező-producernek a hagyatékából került az árverező házhoz mondta el az MTI-nek a Kálmán Makláry Fine Arts vezetője.
A magyar aukciós rekordot eddig Miklós Gusztáv Fiatal lány című 1927-ben készült szobra tartotta, egymillió 607 ezer 500 euróval. Hantai korábbi csúcseredménye tavaly született, ugyancsak Párizsban és ugyancsak a Sotheby’s-nél; Etűd című 1969-es vásznáért akkor 720.750 eurót fizettek.
Makláry Kálmán arról is beszámolt, hogy Hantai mostanában igen népszerűnek számít, az elmúlt három napban három árverési háznál 22 Hantai-kép cserélt gazdát, előtte pedig Brüsszelben és Versailles-ban is kalapács alá kerültek művei. De Makláry szerint ez még csak a kezdet, és a Hantai-művek értéke várhatóan tovább fog emelkedni. A második világháború utáni absztrakt festészet alkotásai egyre keresettebbek a piacon, elsősorban Európában, azon belül is Franciaországban, és Makláry szerint még csak ezután várható a betörés az angolszász piacra, ahol a műgyűjtők most kezdik felfedezni Hantai munkáit.
A művész alkotásai iránti kiemelt érdeklődés részben annak is köszönhető, hogy a párizsi Pompidou Központban május és szeptember között életmű-kiállítást rendeztek 1949 és 1990 között festett 130 képéből.
Hantai Simon alkotásainak értéke folyamatosan emelkedik. Nemcsak az 1960 utáni pliage technikával készült (az előzőleg meggyűrt vászonra festett) alkotásai, hanem az 1949 és 1959 között készült szürrealista és gesztus-festményei is rekordnak számító értékkel indultak az év végi párizsi aukciós szezonban.
Hantai Simon német-magyar származású festő, 1941–1948 között a Magyar Képzőművészeti Főiskolán tanult, ahol Aba Novák Vilmos és Kontuly Béla voltak a mesterei. 1948-ban feleségével elhagyta Magyarországot, 1949 óta Párizsban élt és alkotott. 1960-ban kezdte meg a pliage módszer alkalmazását: az előzőleg összegyűrt vásznat befestette, majd száradás után kihajtotta. 2008-ban halt meg.