Pénteken nyílik az I. Partiumi Nemzetközi Könyvvásár Nagyváradon
Gyermekeknek szóló könyvekkel és programokkal, illetve történelmi témájú kiadványokkal jelentkezik péntektől vasárnapig Nagyváradon az idén első alkalommal megrendezett Partiumi Nemzetközi Könyvvásár.
A háromnapos rendezvény elsődleges célja a gyermekek körében az olvasás népszerűsítése és a magyar kultúra kincseinek megismertetése - mondta el Szakács Árpád főszervező az MTI-nek. A szervezők az "Olvass, ne csak tévézz!" jelmondat köré építik a könyvvásárt - közölte, megjegyezve, hogy a tévéfüggőség már gyermekkorban könnyen kialakul, így ennek a negatív hatásaira is szeretnék felhívni a figyelmet.
Szakács Árpád szavai szerint bizonyítható, hogy felnőttkorban nagyobb eséllyel fognak rendszeresen könyvet a kezükbe venni azok, akik már gyerekként is sokat olvasnak, így egy "kulturális alternatívát" szeretnének felmutatni.
A könyvvásáron megjelenő mintegy hatvan felvidéki, magyarországi és erdélyi kiadó 60-70 százalékban gyermekeknek szóló kiadványokkal lesz jelen. Igyekeztek úgy válogatni, hogy ezek a könyvek a magyar hagyományokhoz, a népmesékhez és mondákhoz kötődjenek, illetve, hogy magyar szerzők munkái kapjanak teret - részletezte Szakács Árpád.
A gyermekkönyvek mellett a magyar identitás tartópillérét jelentő, történelmi témájú kiadványok jelennek meg, köztük a múltunk érdekességeit, olykor elhallgatott témáit is bemutatva - hívta fel a figyelmet. A kiadók egyébként jellemzően egy-egy olvasói rétegnek szóló kiadványokat készítő cégek, akiknek általában nincs lehetőségük marketingre. A Partiumi Nemzetközi Könyvvásár éppen ezért ingyen biztosít lehetőséget kiadványaik bemutatására - emelte ki a főszervező.
A kézműves foglalkozással és bábelőadással kísért könyvvásár nyitó napján a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében bemutatják a frissen induló Történelemportál magazint, amelynek egyik fő témája a történelemhamisítás, s ezt a jelenséget a lap egyik cikke nagyváradi összefüggések között is értelmezi.
Szombaton mutatják be Szakály Sándor történész Trianon, honvédség, háború, sport, illetve az Akik a magyar királyi csendőrséget 1919 és 1945 között vezették című új könyveit. A hely szelleméhez kapcsolódva vasárnap Raffay Ernő történész itt mutatja be Ady Endréről szóló új könyvét, amelyben a költő nagyváradi életéből eddig kevésbé ismert, nagy jelentőségű epizódokat ismertet.