Magyar színdarabot játszanak Beverly Hillsben
Színpadra állították László Miklós 1936-ban írt Illatszertár című vígjátékát a Beverly Hills-i Előadó-művészetek Wallis Annenberg Központjában - közölte az MTI szerint szerdán a The Los Angeles Times.
Az 1938-ban Amerikába költöző magyar szerző darabja, amely három hollywoodi filmet és egy Brodaway-musicalt ihletett meg, eredeti formájában kerül az amerikai közönség elé. Az érzelmes történetet először 2009-ben mutatták be az Egyesült Államokban, miután a szerző unokaöccse, E. P. Dowdall közzétette az új, angol nyelvű adaptációt.
Dowdall, aki Connecticutban informatikai tanácsadóként dolgozik, nem tud magyarul, a szövegkönyv alapjául a nagybátyja és a nagynénje által elkészített szó szerinti angol fordítás szolgált, amely azonban nem adta vissza a mű eredeti hangulatát a tengerentúli közönség számára is felfogható módon. A László Miklós irodalmi hagyatékát kezelő unokaöccse ezért élő amerikai angolba ültette át a darabot, itt-ott csavart egyet a történeten, de alapvetően hű maradt az eredeti cselekményhez. „Ez tartalmasabb történet, mint ami a filmekben látható - nyilatkozott a lapnak Mark Brokaw, a darab rendezője. - Meglepődtem a jellemformálás és a cselekmény szálainak sokszínűségén. Ez nagyon okosan megszerkesztett darab."
Az Illatszertár első filmváltozata 1940-ben készült, The Shop Around the Corner címmel, James Stewart és Margaret Sullavan főszereplésével. A második változat, az 1949-ben In the Good Old Summertime címmel filmre vitt musical sztárja Judy Garland volt, míg az 1998-as A szerelem hálójában (Youve Got Mail) főszerepeit Tom Hanks és Meg Ryan alakította. A Jerry Bock, Sheldon Harnick és Joe Masteroff által adaptált She Loves Me című, többször felújított musicalt először 1963-ban mutatták be New Yorkban.
László Miklós nem gazdagodott meg a jogokból, mert lemondott a megfilmesítés jogairól. A szerző, aki az MGM filmstúdió szerződéses munkatársa is volt, és felvette az amerikai állampolgárságot, 1973-ban hunyt el New Yorkban.
A karácsonyi hangulattal is átitatott szerelmi történetet december 22-ig tekintheti meg a Los Angeles-i közönség a Wallis Annenberg Központban, amelyet Páli Zoltán és Fekete Judit SPF:architects elnevezésű Los Angeles-i építészirodája tervezett.