FreeCamp: otthonról hozott ötletek Csíkszeredában
Véget ért a VIII. FreeCamp képzőművészeti alkotótábor Csíkszeredában. A meghívott képzőművészek teljes alkotói szabadságban, „otthonról hozott" ötletek alapján, tíz napon át alkothattak a Szabad Szakszervezetek Művelődési Házának kiállítótermében.
Az utca embere is szót kap
Külön érdekessége volt a telepnek, hogy az alkotói folyamatba az utca embere is betekinthetett, ha éppen arra járt. Ráadásul idén egy újabb kontinenssel bővült a meghívott alkotók listája, 2012-ben az amerikai földrészről érkezett egy képzőművész, jövőre talán talán már Afrikát célozzák meg, mondta Botár László grafikus, főszervező a maszol.ro-nak.
Az elmúlt nyolc év alatt a létszám is stabilizálódott, tette hozzá. Korábban hol kilenc, hol tizennégy alkotó kapott meghívót, az utóbbi időben tartják magukat a stabil tizenegy képzőművészhez. Tágasabb lett az alkotói tér is, három nagy teremben zajlik a munka.
„Ez nem egy vidéki környezetbe beágyazott alkotótelep, hanem itt a beton között kell továbbgondolni a már kész otthonról hozott témákat" – fogalmazott Botár. Úgy véli, az idei FreeCamp során az az egyik legjobb és leggazdagabb anyag gyűlt össze az alkotásokból.
Minden képzőművésznek minimum két alkotást kellett elkészítenie, amelyek a szervezők tulajdonában maradnak. Ennél a számnál természetesen nem állt le senki. Ezeknek a műveknek egy részével a szponzorokat honorálják, a többi a szervező intézmények tulajdona lesz.
Érdekes perspektívák a továbbgondolásra
„Nézőként beidegződésünk, hogy egy csoportos kiállításon valamiféle egységet keresünk, érintkezési pontot a különféle kifejezésmódok között. És előbb-utóbb találunk is, amely fogódzókat, viszonyítási pontokat ad értelmezéseinkhez. Ez a nézői beállítódás nem szükségszerű, de minden bizonnyal érdekes perspektívákat nyújthat a kiállított alkotások továbbgondolására" – hangzott a el a táborzárón Túros Eszter művészettörténész méltatásában.
Túros Eszter szerint alapvető kapcsolódási pontokat jelenthet az alkotásokban a művészeknek a helyszínnel való viszonya, ugyanis a legtöbb alkotó, különösen az, aki először fordul meg a környéken, nem tudja, de nem is akarja figyelmen kívül hagyni környezetét. Van, aki hagyja magát befolyásolni az új környezet által és hagyja eluralkodni alkotásain a hely szellemét, van, aki az itteni földet festékanyagként felhasználva köti alkotását a helyszínhez, mondta Túros.
Sok jó ötlet bejött
„Nagyon jó kezdeményezés a FreeCaamp és remélem, hogy az is marad" – mondta el a maszol.ro-nak Csillag István grafikus, a művésztelep idei helyi meghívottja. Ugyanis az országokból érkező magyar vagy akár más nemzetiségű alkotók találkozhatnak itt, műterem magányából kiszabadulva tapasztalatot cserélhet más egymással. A legnagyobb előnye ennek a telepnek, hogy közösen egy nagy térben dolgozva egyszerre adódik lehetőség arra, hogy mindenki félrevonulhasson, de bármikor odamehet egy kollégához és elbeszélgethet vele.
„A FreeCamp alatt megpróbáltam egy kissé túllépni azokon a témákon, amik foglalkoztatnak, mert a műteremben azt a folyamatot követem, ami bennem van, itt pedig megpróbálom továbbvinni, frissíteni, vagy könnyedebbé tenni ezt a folyamatot. Sok jó ötletem bejött, sok új ötlettel is gazdagodtam. Ez köszönhető a társaságnak is, de a környezetnek is, a tágas alkotótérnek, de a rendelkezésre álló időnek is, hogy az ember rá tudja magát szánnni magát az alkotói munkára, amit a hétköznapok során sokkal nehezebb megtenni" – fogalmazott lapunknak a művész.
A tábor során létrejött alkotások szeptember 7-ig láthatóak a csíkszeredai Szabad Szakszervezetek Kultúrházában, az első emeleti kiállítóteremben.