A 100 éve született Weöres Sándorra emlékezik a magyar közmédia
Június 22. jeles nap a magyar irodalomban: száz éve született Weöres Sándor. A költőről a magyar közmédia is megemlékezik, a Tündérverselő - Száz éve született Weöres Sándor gyűjtőcímet viselő műsoraival.
Egy évszázada, 1913. június 22-én látta meg a napvilágot Weöres Sándor, a XX. század egyik legnagyobb, legsokrétűbb magyar költője. A magyar közmédia méltó módon tiszteleg a halhatatlan versíró előtt.
A magyar Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium csütörtökön már megnyitotta a centenáriumi Weöres 100 elnevezésű rendezvénysorozatot.
A szombati nap folyamán Weöres 100 – A teljesség felé elnevezéssel irodalmi csemegét kínál a Magyar Televízió: ebben Weöres Sándor gondolatait nem színészek, hanem olyan tudósok, művészek, sportolók, közéleti emberek adják elő, akiknek szívéhez közel áll az ő életpályája. „Ezzel is szeretnénk érzékeltetni azt, hogy Weöres Sándor mindenkié” – írja Csermák Zoltán, az MTVA sajtóirodájának kommunikációs főmunkatársa közleményében.
Weöres Sándor ő gondolatait tolmácsolja majd az MTA elnöke, Pálinkás József; Jelenits István piarista szerzetes, tanár; Rúzsa Magdi, énekes; Ákos, előadóművész; Zoboki Gábor építész, Kovács (Koko) István ökölvívó. (Az adás az M1 csatornán látható majd, erdélyi idő szerint 16.00 órától)
A Századfordító magyarok című összeállítás Weöres életútját, munkásságát archív felvételek, riportok, verses összeállítások felhasználásával kíséri végig.
„Célom nem a gyönyörködtetés, nem is a szokatlantól irtózók bosszantása. Értenek-e, azzal sem törődöm. Mást akarok: eleven áramot sugározni, melytől megrázkódik az ösztön, érzelem, ész, képzelet, szellem, az egész lény; ne csak az ember olvassa a verset, a vers is az embert. Átvilágítani és felrázni óhajtlak, hogy átrendezhesd magadat zárt, véges, egzisztenciális énedből nyitott, szociális, kozmikus, végtelen énné." Ebből a költői programból vajon mit sikerült Weöres Sándornak megvalósítania? - ezt is számba veszi az emlékműsor, mely 100. születési évfordulóján idézi fel pályáját, alakját és műveit. (A műsor a Duna televízión, romániai idő szerint 9.45-kor kezdődik)
A Rádiószínházban a Hullámok és tenger című összeállítással emlékeznek a költőre. Az egyórás műsorban olyan kiváló színészeinket hallhatjuk, mint Latinovits Zoltán, Csernus Mariann vagy Ruttkai Éva (Kossuth Rádió 22.04). A Bartók Rádió a jeles napra Rádióhangversennyel emlékezik. A műsorban a költő megzenésített versei csendülnek fel (Bartók Rádió 18.00). Június 25-én és július 2-án a 30-30 percben jelentkező Összhang című műsor teljes egészében a Weöres költészettel foglalkozik. (Bartók Rádió 10.30)
Június 23-án, vasárnap a Psyché – egy hajdani költőnő írásai alapján készült filmet láthatják a Duna Televízió nézői. Bódy Gábor sajátos dramaturgiával ábrázolja benne a mitologikus tematikájú és idejű történetet. Hősei nem öregszenek, s a képi világ ezt a szellemtörténeti fantasztikumot stilizálja: az elszínezett jelenetek, az expresszionistán túlrajzolt díszletek próbálják megidézni a Történelem és a Lélek szellemét, küzdelmét (Duna 22.30).
22-én Csöngén, a költő szülőfalujában rendezett megemlékezésen és ünnepségen részt vesznek az MTVA kollégái is. Az ott forgatott anyagból készülő dokumentumműsor címét Weöres híres sora adja: Szolga csak egy van: az Isten. A költő verseiből összeállított válogatást és a megemlékező istentisztelet részleteit bemutató adást június 30-án mutatják be a nézőknek (M1 12.05.) Emellett a 30-ai Evangélikus magazinban is foglalkoznak a költő életútjával (M1 11.30)
A június elején indult és várhatóan novemberig tartó emlékév június 20-i budapesti megnyitóján Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója elmondta, hogy a közmédia valamennyi felületén találkozhatnak majd a nézők és a hallgatók Weöres Sándor munkásságát méltató, ismertető műsorokkal, színházi közvetítésekkel, a műsorfolyam részeként ismert magyar közéleti személyiségek fognak Weöres-verseket mondani. A vezérigazgató szerint „öröm és megtiszteltetés” részt venni a közmédia számára az emlékévben.