Erdélyi művészek kiállítása nyílik Győrben

Erdélyben alkotó, illetve onnan elszármazott művészek munkáiból nyílik kiállítás csütörtökön Győrött, az Apátúr-házban Erdélyi képek címmel.  A Böhm-gyűjteményből készült válogatás felvonultatja a nagybányai művésztelep alkotóinak festményeit, emellett kitekintést ad a XX. század utolsó évtizedeinek képzőművészeti irányzataira is.

A gyűjtemény több száz darabból álló képzőművészeti kollekció. A győri kiállításon közel harminc művész, köztük Mattis Teutsch János, Nagy István, Klein József és Jovián György munkái láthatók – mondta el Almási Tibor művészettörténész, a kiállítás rendezője az MTI-nek szerdán.

 A gyűjtemény alapjait az erdélyi Bihar megyében, Szalacson körzeti orvosként tevékenykedő Böhm József és felesége, Böhm Erzsébet rakta le a múlt század közepén. Évről évre gyarapodó kollekciójukat a két világháború között a nagybányai művésztelepen született alkotásokból építették fel. Az erdélyi művészet iránti vonzalmuk megmaradt az után is, hogy a család 1981-ben elhagyta Romániát és Németországba települt át.

A gyűjtésbe később bekapcsolódott a család idősebb gyermeke, a ma Németországban orvosként tevékenykedő ifj. Böhm József. Ő a kollekció eredeti szellemiségét megtartva értékes darabokkal tovább gyarapította a gyűjtemény nagybányai vonulatát, ugyanakkor törekedett a határok kiszélesítésére Erdély más, főleg szászok és magyarok lakta vidékein, Brassóban, Nagyszebenben, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Nagyváradon alkotó művészek munkáival. A gyűjtő érdeklődése az erdélyi kollekció kialakítása után a kelet-európai avantgárd művészet, illetve a kortárs alkotások felé fordult – idézte fel a szakember.

 A Böhm-gyűjtemény műveiből a kilencvenes évek végétől több kiállítást rendeztek. Reprezentatív darabjait – amelyek közül több a győri tárlaton is szerepel – legutóbb tavaly mutatták be a németországi Altenburg Lindenau Múzeumában. A győri kiállítás július 14-ig látogatható, azt követően Mosonmagyaróváron mutatják be.

Kimaradt?