Volt Moszad-vezető: Izrael egy apartheid állam

Tamir Pardo szerint nincs lényegi különbség az egykori Dél-Afrikai Köztársaság és napjaink Izraelje között.

Egyre több prominens izraeli hasonlítja Ciszjordánia megszállását a korábbi dél-afrikai apartheidhez, írja a Guardian alapján a 444.hu. Legutóbb Tamir Pardo, az izraeli hírszerzés, a Moszad volt vezetője mondta azt, hogy Izrael palesztinok ellenőrzésére szolgáló mechanizmusai - a közlekedési korlátozásoktól kezdve a katonai törvények alá helyezésükig - a régi Dél-Afrikához hasonlítanak.Fotó: Facebook/Flags and emblems of Israel

A lap szerint Pardo megszólalásának valószínűleg nagyobb hatása lesz, mert Izraelben nagyra becsülik a Moszadot, és mert egy olyan időszakban hangzott el, amikor az izraeli kormány szélsőjobboldali tagjai a független palesztin állam létrehozásának minden lehetőségét el akarják törölni.

„Itt egy apartheid állam van” – mondta. „Ha egy országban két népet két jogrendszer szerint ítélnek meg, az egy apartheid állam”. A 70 éves Pardót 2011-ben nevezte ki a Moszad élére Benjamin Netanjahu, Izrael akkori és jelenlegi miniszterelnöke. Netanjahu pártja szerint Pardo szégyelheti magát a megjegyzései miatt. „Ahelyett, hogy megvédi Izraelt és az izraeli hadsereget, Pardo rágalmazza az országot” - áll a közleményben.

Az izraeli kormányok az apartheid vádjait antiszemitának minősítették, mert attól tartottak, hogy a vádak bojkottmozgalmat indítanak el, vagy utat nyitnak az apartheid elleni nemzetközi törvények szerinti büntetőeljárásoknak. Az ilyen vádakat azonban nehezebb elutasítani, ha azok az izraeli intézményrendszerből érkeznek.

Pardo a legmagasabb rangú volt tisztviselők közé tartozik, aki párhuzamot vont az egykor tabunak számító régi Dél-Afrikával. Izrael volt főügyésze, Michael Ben-Yair tavaly azt mondta, hogy „országom olyan politikai és erkölcsi mélységekbe süllyedt, hogy az most már apartheid-rezsim”. Az év elején Mary Robinson volt ír elnök és Ban Ki Mun volt ENSZ-főtitkár - a Nelson Mandela által 2007-ben alapított, globális vezetőkből álló The Elders csoport képviselői - ciszjordániai látogatásuk után arról beszéltek, hogy egyre több bizonyíték van arra, hogy a helyzet megfelel az apartheid nemzetközi jogi definíciójának.

Kapcsolódók

Kimaradt?