Végül saját főnökeit is megrémítette az összeesküvés elméletekkel riogató műsorvezető

Egyik napról a másikra munka nélkül maradt a legnépszerűbb amerikai televíziós műsorvezető. A magyar közmédia által is kultivált Tucker Carlson hamisított videófelvételekkel próbálta igazolni Donald Trump volt republikánus elnök hazugságait, arra kényszerítve a Fox Newst, hogy hatalmas összegű peren kívüli megállapodást kössön. De a menesztéséhez végül egy botrányos e-mail vezetett, amelyben annak drukkolt, hogy Trump támogatói agyonverjenek egy baloldali aktivistát.

Fotó: Fox NewsAz amerikai politikai irodalomban a „dühös fehér férfi” külön kategória. Olyan konzervatív vagy jobboldali személyt jelöl, aki elsősorban a liberális diszkriminációellenes politikákkal szemben határozza meg magát. Ennek a csoportnak a szószólójaként lépett fel Tucker Carlson, és így vált a Fox News és általában az Egyesült Államok legnépszerűbb műsorvezetőjévé. Az esténként nyolc órakor adásba kerülő Tucker Carlson Tonight című pamfletgyűjteményben az információknak mindössze az a szerep jutott, hogy megágyazzanak a legmeredekebb szélsőjobboldali és fehér nacionalista (értsd: rasszista) nézeteknek. A „politikai korrektség” és egyéb „liberális nonszenszek” mellett háborút hirdetett a „Nagy Helyettesítés” (Great Replacement) ellen, ami az amerikai új jobboldal kedvenc összeesküvés elmélete. Azzal riogatta többnyire idős nézőit, hogy a liberálisok megpróbálják leváltani őket bevándorlókkal, vagyis „engedelmesebb szavazókkal” a harmadik világból.

Teljes mellszélességgel kiállt Donald Trump és a 2020-as elnökválasztás elcsalása mellett. A Capitolium elleni 2021. január 6-i támadás után gondosan megvágott videókkal próbálta igazolni, hogy a fegyveres lázadók valójában szelíd turisták voltak, akik városnézés céljával látogatták meg a nemzeti fővárosát, nem pedig azért, hogy megakadályozzák a – szerintük elcsalt – elnökválasztási eredmény hitelesítését.

Nézőinek tábora az idők során akkorára dagadt, hogy felmerült: ő lehetne Donald Trump republikánus utódja a Fehér Házban. Mint kiderült, népszerűségénél csak a képmutatása nagyobb – legalábbis az utóbbi napokban megszellőztetett e-mailjei és szöveges üzenetei alapján, amelyek a Fox News és a szavazógépeket üzemeltető Dominion Voting Systems nevű cég jogvitája nyomán kerültek nyilvánosságra. A Fox News 787,5 millió dolláros megállapodást kötött a vállalattal, hogy elkerülje a pert. A tévécsatorna nyilván arra számított, hogy a bírósági eljárás végén lényegesen nagyobb kártérítés fizetésére kötelezhetik a Dominionnal kapcsolatos álhírek terjesztéséért. Mint kiderült, a Fox műsoraiban annak ellenére visszhangozták kitartóan Donald Trump vádjait, hogy tudatában voltak azok megalapozatlanságának.

Egy potenciális tárgyaláson a Fox más sztárjai mellett Tucker Carlsonnak is eskü alatt kellett volna tanúskodnia – a Fox ezt kerülte el a peren kívüli megállapodással. A kereset részeként azonban így is nyilvánosságra került a csatorna legnépszerűbb műsorvezetőjének néhány problémás üzenetváltása. Ezek szerint Carlson nemhogy nem rajongott Donald Trumpért, hanem egyenesen utálta. És tette ezt „szenvedélyesen”, ahogy egyik producerének írta mindössze két nappal a Capitolium elleni támadás előtt. Egy másik kollégájának küldött üzentben afölött ujjongott, hogy a hamarosan nem Trumpról szólnak majd a hírek. „Nagyon-nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy esténként többnyire eltekintsünk Trumptól. Tényleg alig várom” – írta.

Az elmúlt napokban nyilvánosságra került egy sor kínos videoklip is, valószínűleg a műsorvezető egykori kollégáinak jóvoltából. Ez abból sejthető, hogy a videók Tucker Carlson műsorának felvétele közben, adás előtt vagy adások szünetében készültek. Az egyiken Carlson szexista megjegyzéseket tesz egy meg nem nevezett nőre. Egy másik videón a műsor nézőiről mond nem túl hízelgő véleményt: „Soha nem tudom értékelni a külsőmet. Várom, hogy a posztmenopauzás rajongóim mérlegeljék.”

Megvetette a csatorna vezetőit is, és botrányos szavakkal illette a kolléganőit. A menesztéséhez azonban mégsem ezek vezettek, hanem egy olyan e-mailje, amely állítólag megrémítette a munkaadóit. A The New York Times által idézett üzenetben Carlson arról ír a producerének, hogy látott egy videót, amelyen Donald Trump három támogatója ütlegel egy baloldali aktivistát, és bár szerinte „fehér ember nem így harcol”, mégis a csőcseléknek drukkolt, „remélve, hogy keményebben ütik, és megölik”.

A Foxnak okozott károk sora nem ért véget a Dominionnak fizetett csillagászati jóvátétellel. A Times szerint Carlson üzenetei szerepet játszhatnak egy másik rágalmazási perben, amelyet a Smartmatic szoftvercég indított a csatorna ellen szintén a választási összeesküvés-elmélet miatt. Folyamatban van továbbá egy per, amelyet Abby Grossberg, Carlson egy korábbi producere indított ellenséges és diszkriminatív munkakörnyezetre hivatkozva.

A Fox közelmúltbeli története alapján nem nehéz azonosítani egy mintát Carlson kirúgásában. Elődjétől, Bill O'Reillytól hasonló körülmények között vált meg a csatorna, miután a NYT feltárta, hogy 13 millió dollárt fizettek peren kívül öt nőnek, akik szexuális zaklatással vagy nem megfelelő viselkedéssel vádolták. Carlson egyébként nem hozott létre egyedit a kamerát fixírozó, populista őrjöngés műfajában, hanem csupán továbbfejlesztette O'Reilly örökségét. Ez tanulság a baloldalon azoknak, akik „táncoltak O'Reilly sírján” – figyelmeztet a The Economist –, ugyanis a Fox News még mindig a legnézettebb kábelhálózat az országban, és bizonyára ismét talál valakit, aki lenyűgözi a konzervatív nézőket és megőrjíti a liberálisokat.

Kapcsolódók

Kimaradt?