Üzenetek Bukarestnek: Magyarország a jó kapcsolatokban érdekelt
Miközben a Klaus Iohannis államfő által a háttérből irányított román külügyminisztérium az utóbbi napokban többször is támadta Orbán Viktor miniszterelnököt tusnádfürdői beszéde miatt, több magyar kormányzati szereplő is a nyitottságról beszélt a magyar-román kapcsolatokban. Megerősítették azt is: Magyarország támogatja Románia schengeni csatlakozását.
Menczer Tamás, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára szerda reggel a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában felhívta a figyelmet arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tusványosi beszéde előtt találkozott az új román miniszterelnökkel, akivel korrekt tárgyalást folytattak a kölcsönös tisztelet jegyében. „A magyar fél világossá tette, hogy támogatja Románia schengeni csatlakozását, és a magyar kormányfő az esemény után megköszönte a románoknak a tusnádfürdői rendezvény biztosítását” - fogalmazott az államtitkár az MTI beszámolója szerint. Kiemelte: Magyarország minden országgal a kölcsönös tiszteletre épített jó kapcsolatokban érdekelt. „A tiszteletbe pedig beletartozik az is, hogy őszintén beszélünk, őszintén értékeljük a helyzetet, és az is, hogy nem mondjuk meg a másiknak azt, hogy miről beszélhet és miről nem” - jegyezte meg az államtitkár.
Orbán Balázs, a magyar miniszterelnök politikai igazgatója kedden. az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában a román fél által a tusnádfürdői beszéd előtt átadott demarsról elmondta„ „a mi álláspontunk az, hogy nagy szeretettel várjuk valamennyi ország vezetőjét, itt olyan helyzet van, hogy mondhatnak, amit szeretnének, és erre a szabadságra mi magyarok nagyon büszkék vagyunk, szívesen ajánljuk figyelmébe másoknak is".
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a Facebookon azt írta, hogy „mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a két ország közötti együttműködés a kölcsönös tiszteleten alapuljon, hiszen az mindkét országnak és mindkét nemzetnek csak a javára válik”. Hozzátette: „mi a magunk részéről továbbra is erre fogunk törekedni, mindig őszintén, a tisztelet nyelvén fogunk beszélni terveinkről, céljainkról és a fennálló helyzet értékeléséről".
CSAK SAJÁT