Ukrajna lehet a kiújult izraeli konfliktus nagy vesztese

Izrael mellett Ukrajnát érintik a legérzékenyebben a Hamász terrortámadásai, a közel-keleti konfliktus kiújulása. A szakértők szerint az orosz-ukrán háború háttérbe szorulása a médiában akár a Kijevnek nyújtott nyugati katonai támogatás csökkenéséhez is vezethet. Bár Oroszországnak kedveznek az izraeli történések, az elemzők nem tartják valószínűnek Moszkva szerepét a terrortámadásokban.      

Dunda György, a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatója szerint Ukrajna számára a lehető legrosszabbkor jött az izraeli konfliktus kiújulása. Kijev szempontjából folytatódik, sőt inkább súlyosbodik a negatív spirál. Bahmut elvesztésének szimbolikus jelentősége, a szépen becsomagolt - nesze semmi, fog meg jól - esete a vilniusi NATO-csúcson, a gabonafolyosó egyoldalú orosz felszámolása és az abból adódó jelentős ukrán gazdasági veszteségek, a G20 megosztottságot sugalló nyilatkozata, az ENSZ-közgyűlés eredménytelensége, az amerikai pénzcsap ideiglenes vagy akár végleges elzáródása, a kanadai parlamentben lejátszódott kínos jelenetek, az ukrán-lengyel kapcsolatok látványos bedőlése, a nyugati fegyverszállítmányok lelassulása és elapadásának növekvő veszélye, s akkor még a belső problémákról - a korrupcióról, a mozgósítást kísérő botrányokról, az előzetes várakozásokhoz képest sikertelen ellenoffenzíva miatti társadalmi csüggedésről, a növekvő gazdasági-szociális terhekről - nem is szóltunk” - írta Facebook bejegyzésében az ungvári újságíró.

Dunda György szerint borítékolható, hogy az izraeli-arab konfliktus háttérbe szorítja az orosz-ukrán háborút, mivel világpolitikai szempontból az nagyobb súllyal bír, mint a sokak által csak szláv testvérháborúnak tekintett összecsapás. Az Egyesült Államoknak most már csak teher lesz Kijev, amit inkább áttestál a rogyadozó EU-ra, ahol már most is a szolidaritási fáradtság jelei érződnek. Nagyon sokszor kérdezték tőlem, mikor és hogyan érhet véget az ukrajnai háború? Mindig azt feleltem, miután semmi sem mutat a rendezés irányába, sokkal inkább az eszkalálódás tanúi vagyunk az elmúlt 20 hónapban, ezért ezt a háborút csak valami váratlan, előre nem látott fejlemény változtathatja meg. Sokszor példálóztam kissé viccesen, hogy az ukrajnai háború kitörése pontot tett a Covid-világjárvány végére, nos, lehet a közel-keleti események bonyolult és összetett geopolitikai hatásai zárják le ezt a háborút?...” - írta bejegyzésében a kárpátaljai újságíró.  

Kikerült a nemzetközi média fókuszából az ukrajnai háború Fotó: Agerpres

Somkuti Bálint, a budapesti MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója szerint Irán mellett Oroszországnak is érdeke fűződik az izraeli konfliktus kirobbanásához. Azzal, hogy a különleges katonai művelet lekerül a címlapokról az Ukrajnának nyújtandó katonai segítség is várhatóan csökkenni fog. Ráadásul ez a lépés feltüzeli a republikánusokat az Egyesült Államokban és a konzervatív Izraellel nyíltan ellenséges demokrata vezetés választási esélyei tovább csökkennek” - írta egyik Facebook-kommentjében a biztonságpolitikai szakértő.  

Az Institute for the Study of War washingtoni székhelyű kutatóintézet elemzői úgy vélik, Oroszország arra használja a Hamász Izrael elleni támadását, hogy Washington és a Nyugat még kevesebb támogatást küldjön Ukrajnának. Mint írták, Putyin a Hamász támadása után azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy az ország elhanyagolja a közel-keleti konfliktusokat, hogy inkább Ukrajnának segítsen.

Másként látja a helyzetet Hanna Notte biztonságpolitikai szakértő. Elemzésében azt írja, semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy Moszkva bármilyen módon támogatta volna a Hamászt az Izrael elleni átfogó támadás kivitelezésében, s egy ilyen akció nem is állna Moszkva érdekében. A Portfolio.hu által idézett szakértő úgy látja, egy ilyen támadás kivitelezésére tökéletesen alkalmas volt Irán, a Hezbollah és a Hamász, nem kellett ehhez Oroszország. Mint írja: Izrael nem támogatja fegyverekkel Ukrajnát, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok egyik legfontosabb szövetségese, Moszkva fő érdeke pedig az, hogy ez így is maradjon. Arra is emlékeztet, hogy jelentős létszámú, orosz származású lakosság él Izraelben, s szükség van az együttműködésre a szíriai konfliktus miatt. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?