Újabb ijesztő rekord: rohamosan melegszik a Föld
Globális hőmérsékleti rekord: 1,58 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet a Föld átlaghőmérséklete az elmúlt 12 hónapban.
Az adatokat az Európai Unió Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálata közölte. Eszerint márciusban az átlaghőmérséklet 14,14 Celsius-fok volt, 0,1 Celsius-fokkal meghaladta a 2016-os év ugyanezen hónapjának rekordját, és 0,73 Celsius-fokkal az 1991–2020 közötti időszakban március során mért átlaghőmérsékletet. Ugyanakkor az idei március 1,68 Celsius-fokkal melegebb volt az iparosodás előtti időszak (1850–1900) ugyanezen hónapjának átlaghőmérsékletére vonatkozó becslésnél is.
A Kopernikusz szakértőinek célja a hőmérséklet mérése és összehasonlítása volt egy márciusban végződő 12 hónapos ciklusban. Megfigyelésük során megállapították, hogy ez volt a legmelegebb 12 hónapos időszak a feljegyzések szerint. A 2023 áprilisától 2024 márciusáig tartó időszakban a globális átlaghőmérséklet 1,58 Celsius-fokkal haladta meg az 1850–1900-as iparosodás előtti átlagot, és 0,7 Celsius-fokkal az 1991–2020-as átlagot.
A tengerek és óceánok esetében is rekordmagas hőmérsékleteket mértek. A szakértők figyelmeztetnek, hogy ez a korallzátonyok kifehéredéséhez vezet, ami várhatóan a történelem legsúlyosabb ilyen eseménye lesz.
A szélsőséges hőmérsékleteknek számos következménye is van. Az esőerdővidéken tapasztalható szárazság idén januártól márciusig rekordszámú tüzet okozott Venezuelában, Dél-Afrikában pedig a szárazság tönkretette a termést, és emberek millióit fenyegeti az éhínség.
Európa-szerte 2024 márciusában az átlagosnál több csapadék hullott, a viharok pedig heves esőzéseket okoztak az Ibériai-félszigeten és Dél-Franciaországban. Átlagon felüli csapadékot mértek Skandináviában és Oroszország északnyugati részén is. Európa többi része viszont általában csapadékmentes volt.
A Kopernikusz kutatói kifejtették, hogy az éghajlat ilyen gyors változását az üvegházhatást okozó gázkibocsátások, de a csendes-óceáni hőmérsékletet növelő El Niño éghajlati minta megnyilvánulása is okozza. Ez utóbbi december-januárban tetőzött és most gyengül, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy az év vége felé megszakadjon a hőmérséklet-rekordok sorozata.
CSAK SAJÁT