Trumpék véget vetnek a magyarországi ellenzék anyagi támogatásának

Az Egyesült Államok azonnali hatállyal véget vet azoknak a támogatási programoknak, amelyekkel megpróbáltak Magyarországon a belügyekbe beavatkozni - ezt ígérte a Trump-adminisztráció illetékes tisztségviselője az Orbán-kormány képviselőjének. A korábbi, Joe Biden elnök vezette kormányzat idején 7,4 millió dollárral támogatták amerikai közpénzből a különböző magyar ellenzéki pártok kampányait.    

Az amerikai fejlesztéspolitikai felülvizsgálatának munkájába amerikai részről meghívták a magyar kormány képviselőjét - közölte Azbej Tristan, a budapesti Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára helyi idő szerint csütörtökön Washingtonban. Az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkár az MTI-nek adott interjúban elmondta, hogy új amerikai adminisztráció ígéretet tett arra, hogy leállítják azokat a támogatási programokat, amelyekkel az elmúlt években magyarországi belügyekbe próbáltak beavatkozni.

A Trumo-adminisztráció felülvizsgálja az USAID működését Fotó: Donald Trump Facebook oldala

Azbej Tristan hétfőn kezdett washingtoni megbeszéléseinek összegzéseként elmondta, hogy első külföldi kormánydelegáció vezetőjeként tárgyalt Pete Maroccóval, az amerikai külügyminisztérium segélyezési politikáért felelős vezető tisztségviselőjével, akit Marco Rubio külügyminiszter az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) működésének felülvizsgálatával bízott meg, miután Donald Trump elnök a teljes amerikai segélyezéspolitika átalakítását tűzte ki célul.

Az államtitkár elmondása szerint a találkozón szóba került az, hogy az előző, Joe Biden elnök vezette adminisztráció idején 7,4 millió dollárral támogatták amerikai közpénzből a különböző magyar ellenzéki pártok kampányait. „Pete Marocco részéről elhangzott az ígéret, hogy azonnali hatállyal véget vet azoknak a támogatási programoknak, amelyekkel megpróbáltak Magyarországon a belügyekbe beavatkozni, illetve a migrációt támogatni Magyarország vonatkozásában is" - fogalmazott Azbej Tristan.

Az amerikai fél kilátásba helyezte azt is, hogy az amerikai támogatáspolitika teljes újraértékelését követően felújítják azt a magyar-amerikai együttműködést, amely az iraki keresztények megsegítésére létezett az első Trump-adminisztráció idején. Azbej Tristan beszámolt arról, hogy amerikai tárgyalópartnere követendő példának említette a magyar kormány Hungary Helps Programját, amellyel az üldözött keresztények felé fordul.

A USAID évente mintegy 40 milliárd dollárból gazdálkodó szövetségi szervezetként került az amerikai külügyminisztérium fennhatósága alá, és előzetesen minden támogatási programjának működését felfüggesztették, kivétel a humanitárius sürgős segítségnyújtásra vonatkozó tevékenységet. Elon Musk, a Trump-adminisztráció kormányzati hatékonyságért felelős tagja a közelmúltban felvetette a teljes szervezet megszüntetésének szükségességét, mert - ahogy mondta - működése nem kijavítható.

A Politicót is az USAID finanszírozta 

Orbán Viktor magyar miniszterelnök a minap az X-en azt posztolta: „Úgy tűnik, hogy a USAID finanszírozta a brüsszeli ultraprogresszív Politicót és gyakorlatilag a teljes magyarországi baloldali médiát az előző amerikai kormányzat alatt. Engem pedig az év bomlasztójának neveztek...” Hozzátette azt is: „Azt hiszem, a világ hálával tartozik a Donald Trump elnöknek, amiért leleplezte és véget vetett ennek a sötét összeesküvésnek”.

A USAID 1999-ben megszüntette magyarországi tevékenységét, de 2022-ben újra megjelent a Közép-Európa program keretében. Ennek részeként azonnal támogatásáról biztosított több magyar civil szervezetet, köztük a Magyar Helsinki Bizottságot és az Amnesty International Magyarországot - írta a Magyar Nemzet. Az USAID támogatásait általában a demokratikus értékek megerősítése címszóval hirdetik meg, de sokan úgy vélik: ez csak fedőtevékenység, hogy ezen keresztül avatkozzanak be egyes államok belügyeibe, különösen a civil szervezetek és a média támogatásán keresztül.

Azbej Tristan Washingtonban tárgyalt Fotó: MTI

Február 3-tól a szervezet korábbi alkalmazottai az ügynökség épületeibe sem léphettek be. Elon Musk, a kormányzati hatékonyságért felelős adminisztratív testület (DOGE) vezetője és munkatársai átvizsgálják a USAID programjait, mielőtt azok folytatásáról vagy megszüntetéséről döntenének. Addig is, a USAID a továbbiakban Marco Rubio külügyminiszter alá tartozik.

A USAID-et 1961-ben hozták létre a humanitárius válságok kezelésére. Emellett a demokrácia kiépítését, fejlesztését, megerősítését is célul tűzték ki. A lap beszámolója szerint a segélyszervezet tízezer embert foglalkoztat világszerte és a legnagyobb adományozó: az ENSZ adatai szerint 2023-ban a globális humanitárius segélyek több mint negyven százalékát folyósították, 72 milliárd dollárnyi értékben. A fontosabb programok között megtalálhatjuk a szudáni éhezés felszámolását segítő projektet, valamint igyekeztek támogatást nyújtani az afrikai kontinensen a járványos megbetegedések elleni küzdelemben. Mindemellett pedig az amerikai soft power legfontosabb közvetítői voltak.

Nyilvánosságra kerülnek a címzettek. Három forrásból: a Soros-alapítványoktól, az amerikai kormányzattól és Brüsszeltől is kaptak pénzt magyarországi civil szervezetek, NGO-k azzal a céllal, hogy a baloldali témákat erőltessék, ezzel erősítsék az ellenzéki pártokat és buktassák meg a kormányt - jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Orbán Viktor elmondta, Donald Trump úgy döntött, nyilvánosságra hozza, az amerikai kormányzati szervek kiknek és mennyi pénzt juttattak az elmúlt években. „Az történt, hogy a liberális globális elit az amerikai költségvetést és az amerikai kormányzatot arra használta, hogy az ő céljait, pénzügyi és ideológiai céljait az amerikaiakkal finanszíroztassa az egész világon. Ezt persze segélynek állították be, de valójában egy politikai befolyásolási eszközről van szó" - idézte az MTI a miniszterelnököt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?