Továbbra is Trump a legnépszerűbb republikánus elnökjelölt
Miközben Donald Trumpot azzal vádolják, hogy a 2020-as amerikai választások elvesztését követően összeesküvést szőtt a hatalom megtartására, továbbra is a volt elnök a legnépszerűbb a szóba jöhető republikánus jelöltek között.
A FiveThirtyEight közvélemény-kutatási átlaga szerint Trumpra ma egy republikánus előválasztáson a szavazók 53,3 százaléka szavazna, s népszerűségi trendje enyhén felfelé mutat. Erősen gyengült viszont Ron Desantis flaoridai kormányzó, akit most már mindössze 14,3 százalékra mérnek. A többi jelölt egyelőre labdába sem rúg - jegyzi meg a felmérést idéző Mandiner.
Sohrab Ahmari amerikai sztárújságíró, a Compact magazin alapító főszerkesztője nemrég nagy sikerű publicisztikában fejtette meg, miért ver Trump köröket arra a Ron DeSantisra, akiben egy okosabb, fegyelmezettebb és kompetensebb, ezáltal esélyesebb Trump-alteregót láttak a republikánus értelmiségiek is. „A floridai kormányzó keményen szembeszállt a jobboldal mumusaival: a maszk- és vakcinakényszertől a professzorokig, a woke cégektől az 1619 Projectig. A Napfényes Államban jól elpáholja a médiát és az ellenzéket (a kettő ugyanaz), de át is tud nyúlni az ellenzékhez, hogy elérjen dolgokat” – méltatja DeSantist Ahmari, majd felteszi a költői kérdést: „melyik része nem működik a DeSantis-képletnek?”
A választ Ahmari abban találja meg, hogy DeSantis szembemegy a párt bázisával a nyugdíjak és segélyek, valamint a demokráciaexport ügyében, ahol a republikánus elit álláspontja hagyományosan nem egyezik a szavazóikéval. Szerinte „Trump 2016-ban azzal iskolázta le republikánus riválisait, hogy elvetette a párt ortodoxiáját e két ügyben”, megígérte, hogy megvédi a nyugdíjakat, és „katasztrófának” nevezte Amerika 9/11 utáni közel-keleti kalandjait.
„Nincs okunk azt hinni, hogy azok a munkásosztálybeli amerikaiak, akik egyre inkább a republikánus párt köré gyűlnek, és akiknek szavazatai kulcsfontosságúak a választás megnyerésében olyan helyeken, mint Wisconsin és Pennsylvania, bármely üggyel kapcsolatban véleményt változtattak volna” – idézi a Mandiner Ahmarit, aki hozzátette: „a republikánus irányba hajló szavazók kétharmada úgy hagyná a társadalom- és egészségbiztosítást, ahogy van, és a többségüknek elege van Ukrajna felfegyverzéséből és finanszírozásából”. Az újságíró szerint DeSantis viszont többször is a segélyek és nyugdíjak reformját, akár privatizációját szorgalmazta, Amerika külföldi katonai szerepvállalásai kapcsán pedig ide-oda csapong. Márpedig „ha a tartalom nem rezonál, akkor semennyi fegyelmezettség és felelősség nem tudja népszerűvé tenni azt a választók körében” – elemez az újságíró.
CSAK SAJÁT