Telefonlehallgatások: megállapodott a herceg és a bulvárlap

Peren kívüli megállapodással zárult szerdán Harry herceg és a legnagyobb brit bulvárlap, a The Sun kiadóvállalatának évek óta tartó jogi csatározása. A cég nyilatkozatban kért elnézést és jelentős kártérítést fizet Harrynek.

Harry, Sussex hercege – III. Károly király és a néhai Diana hercegnő másodszülött fia – 2019-ben nyújtott be keresetet a londoni felsőbíróságon a News Group Newspapers (NGN) kiadóvállalat ellen, amely a The Sun és vasárnapi testvérlapja, a The Sun on Sunday mellett a The Times és a The Sunday Times című lapot is gondozza, emlékeztet az MTI.

Harry a keresetet néhai édesanyja nevében is indította | Fotó: The Royal Family Facebook oldalAz ügy közvetlen előzményeként a múlt évtized elején minden idők legsúlyosabb nagy-britanniai telefonlehallgatási botránya tört ki, miután kiderült, hogy az egykori legnagyobb olvasottságú vasárnapi brit bulvárlap, a 2011-ben, éppen a botrány hatására felszámolt News of the World – a The Sun akkori vasárnapi testvérlapja – sztorivá gyúrható exkluzív értesülések reményében feltörte és lehallgatta egy elrabolt és brutálisan meggyilkolt 13 éves angol kislány, Milly Dowler mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét, miközben az akkor már halott gyermeket a rendőrség még nagy erőkkel kereste.

Az egyszerre több szálon elindított nyomozás kiderítette, hogy a telefonlehallgatások hatszáznál több személyt érintettek, köztük a nemzetközi film- és szórakoztatóipar olyan világsztárjait, mint Hugh Grant, Brad Pitt, Angelina Jolie, Jude Law, Charlotte Church és Sienna Miller.

A kiszemelt célpontok között voltak emellett az iraki és az afganisztáni hadszíntéren elesett brit katonák hozzátartozói és a brit királyi család tagjai is.

Hat évvel ezelőtt Harry herceg is azon a címen nyújtott be keresetet az NGN nagy-britanniai cége ellen, hogy a vállalat újságportfoliója, mindenekelőtt a The Sun törvénysértő módon feltörte és lehallgatta telefonos hangpostáját.

Szerdán, még a per érdemi elkezdődése előtt azonban megállapodás született Harry jogi képviselői is az NGN között. A kiadóvállalat az egyezség alapján terjedelmes közleményben kért elnézést a hercegtől, elismerve, hogy a The Sun 1996 és 2011 között súlyos mértékben megsértette Harry magánéleti jogait.

A cég elismerte azt is, hogy a lap törvénysértő módon tevékenykedő magánnyomozókat alkalmazott információgyűjtés céljából. Az NGN külön elnézést kért azért, hogy a The Sun Harry édesanyja, az 1997-ben Párizsban, autószerencsétlenségben elhunyt Diana hercegnő magánéleti jogait is súlyos mértékben megsértette.

A kiadóvállalat az összeg megnevezése nélkül közölte, hogy mindezért jelentős kártérítést fizet Harry hercegnek.

Harry jogi képviselője, David Sherborne a peren kívüli egyezség bejelentése után, a londoni felsőbíróság épülete előtt felolvasott nyilatkozatában elmondta: az NGN száznál több magándetektívet alkalmazott, akik legalább 16 éven keresztül, több mint 35 ezer esetben próbáltak információkhoz jutni Harry magánéleti fejleményeiről a The Sun és a News of the World számára.

Az NGN az elmúlt években hozzávetőleg 1700 esetben jutott hasonló megállapodásokra a lehallgatási botrány más sértettjeivel, akiknek jogi költségekkel együtt 1 milliárd font kártérítést fizetett.

Harry már korábban jelezte, hogy a keresetet néhai édesanyja nevében is indította, mivel Diana haláláért a hercegnőt szó szerint élete utolsó pillanatáig hisztérikusan üldöző bulvárfotósokat és az őket alkalmazó lapokat tartja felelősnek.

Diana gépkocsiját végzetes párizsi útján, 1997 augusztusában is többtucatnyi fotós követte motorkerékpáron, és többen közülük a roncsok között haldokló hercegnőről is közeli felvételeket készítettek, miután a fotósokat lerázni próbáló gépkocsi nagy sebességgel egy aluljáró pillérének csapódott.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?