Tankokkal hatolt be az izraeli hadsereg Gázába (VIDEÓ)
Az izraeli hadsereg „viszonylag nagyszabású" szárazföldi behatolást hajtott végre a Gázai övezetbe az éjszaka folyamán. A Hamász terrorszervezet állomásait támadták, jelentette be az izraeli hadsereg csütörtökön reggel a közszolgálati rádióban.
A közlés szerint a razzia során „megöltek számos terroristát, és jelentős katonai infrastruktúrát számoltak fel", köztük páncéltörő rakéták kilövőhelyeit, valamint „tereprendezést végeztek a szárazföldi hadművelethez", majd elhagyták az övezetet.
A friss közlések szerint az izraeli légierő éjjel tovább bombázta az iszlamisták katonai célpontjait.
In preparation for the next stages of combat, the IDF operated in northern Gaza.
— Israel Defense Forces (@IDF) October 26, 2023
IDF tanks & infantry struck numerous terrorist cells, infrastructure and anti-tank missile launch posts.
The soldiers have since exited the area and returned to Israeli territory. pic.twitter.com/oMdSDR84rU
A csapatok mostanra visszatértek Izraelbe, számolnak be a nemzetközi hírügynökségek az izraeli hadseregre hivatkozva.
A Gázai övezet egészségügyi intézményei arról számoltak be, hogy szerda este több tucat ember halt meg, és sokan a romok alatt rekedtek az izraeli légicsapásokban az övezet déli részén fekvő Hán-Júniszban és az északon található Gázavárosban.
A háború 19. napján a világ releváns vezetői a harcok beszüntetésére gyakorolnak nyomást. A gázai egészségügyi helyzet a végsőkig kiéleződött, Izrael pedig beleegyezett a szárazföldi invázió elhalasztásába, de hangsúlyozza, szó sincs annak lefújásáról. Az EU vezetői csütörtökön humanitárius okokra hivatkozva kérnek halasztást. Többnapos tárgyalások után csütörtökön találkoznak, megvitatnak egy közös nyilatkozattervezetet, amely a „folyamatos, gyors, biztonságos és akadálytalan humanitárius és segélyezési hozzáférést" sürgeti.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerda este ismét beszélt telefonon Joe Biden amerikai elnökkel, aki a Fehér Ház közleménye szerint hangsúlyozta a háború utáni rendezés fontosságát, az Izrael és a palesztinok közötti békemegállapodás megkötésének szándékát. Biden kijelentette, hogy a Hamász nem képviseli a palesztin népet és törekvéseit.
Megtárgyalták a harcok alakulását, a gázai civileket segítő humanitárius segélyek áramlását az övezetbe és az elraboltak szabadon bocsátására tett erőfeszítéseket. Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy Izraelnek a nemzetközi humanitárius joggal összhangban joga van megvédeni állampolgárait a terrorizmustól.
Izraelbe utazik Barbara Leaf, az Egyesült Államok külügyminisztériumának közel-keleti ügyekért felelős államtitkára. Célja, hogy megakadályozza az Izrael és a Hamász közötti összecsapások regionális konfliktussá fejlődését. Leaf az Egyesült Arab Emírségekben kezdi küldetését, majd ellátogat Katarba, Ománba, Egyiptomba, Jordániába és Izraelbe, és egyebek között "a civilek védelmét szolgáló humanitárius megoldásokról" is tárgyalni fog.
A Hamász politikai központjának helyettes vezetője, Száleh er-Arúri a libanoni síita Hezbollah szervezet televíziójának, az al-Manarnak úgy nyilatkozott, hogy a Hamász magas rangú tisztviselői már a harcok első napján találkoztak a Hezbollah főtitkárával, Haszan Naszrallahhal.
„Ez a csata az ő csatájuk is, egy célunk és egy sorsunk van" - mondta er-Arúri. „Ha az ellenség szárazföldön lép be, az példátlan vereség lesz számára"- ígérte. A Gázába hurcolt izraeliekről azt mondta, hogy a más állampolgársággal (is) rendelkező külföldieket vendégként kezelik, "de a cionista foglyokat ki fogjuk cserélni testvéreinkkel".
Az izraeli légvédelem arról számolt be, hogy az északi, libanoni határon elfogott egy libanoni területről Izrael ellen indított föld-levegő rakétát, majd támadást intézett a kilövőállomás ellen.
Nyitókép: Israel Defense Forces
CSAK SAJÁT