Szuverenitásvédelmi törvényt fogadott el a magyar parlament
A magyar parlament ülésén a képviselők megszavazták a szuverenitásvédelmi törvényt, melynek értelmében Magyarországon ezentúl minden választáson induló szervezetre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, szabadságvesztéssel büntetendő, ha valaki külföldi pénzt használ fel a kampányban; továbbá létrejön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, amely vizsgálja a külföldi befolyásolási kísérleteket.
A választási eljárásról szóló törvény szerinti jelölő szervezet azon tagja, felelős személye vagy vezető tisztségviselője, valamint a választási eljárásról szóló törvény szerinti jelölt, aki tiltott külföldi támogatást vagy e tilalom kijátszása érdekében a tiltott külföldi támogatás eredetét leplező megállapodásból származó vagyoni előnyt használ fel, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő számolt be a Magyar Nemzet.
A lap által idézett módosítás szerint a választói akarat tiltott befolyásolása bűncselekmény elkövetőjét el kell tiltani attól, hogy bármely civil szervezetben felelős személy és pártban vezető tisztségviselő legyen. Továbbá létrejön a Szuverenitásvédelmi Hivatal és már az önkormányzati, valamint az európai parlamenti választások vonatkozásában is börtönbüntetéssel sújthatják azokat a jelölteket, illetve az érintett jelölő szervezetek tisztségviselőit, akik külföldről érkező támogatást használnak fel. A jogszabály szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal – túl azon, hogy az ilyen szervezetekről eseti és éves jelentést tesz közzé – széles körű vizsgálati jogkörrel rendelkezik, és ha olyan körülményt észlel, amely miatt szabálysértési, büntetőeljárás vagy más hatósági lépés indokolt, akkor tájékoztatja az illetékes szerveket.
„Megszavaztuk a szuverenitásvédelmi törvényt. Magyarország a magyaroké! Nem hagyjuk, hogy külföldön döntsék el Magyarország jövőjét!” – írta Facebook-bejegyzésében a szavazás után Orbán Viktor. A törvény értelmében Magyarországon ezentúl minden választáson induló szervezetre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, szabadságvesztéssel büntetendő, ha valaki külföldi pénzt használ fel a kampányban; továbbá létrejön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, amely vizsgálja a külföldi befolyásolási kísérleteket.
A törvényt már elfogadása előtt bírálták Brüsszelben. Egyes civil szervezetek szerint a jogszabály célja a kritikus hangok elhallgattatása. David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete azt mondta, a jogszabály az orosz ügynöktörvényhez hasonló.
CSAK SAJÁT