Példátlan helyzet az egyik legnagyobb hírügynökség történetében: „Az embereink éhen fognak halni”

A France-Presse (AFP) újságíróinak szakszervezete figyelmeztet egy példátlan helyzetre. Attól tartanak, hogy a Gázában még mindig jelen lévő kollégáik „éhen fognak halni”. Fizikailag és lelkileg is legyengültek, közülük néhányan már nem képesek dolgozni, és nap mint nap segélykiáltásokat küldenek. Az AFP munkatársai jelenleg gyakorlatilag az egyetlenek, akik tudósítanak a Gázai övezetből, mivel a nemzetközi sajtót közel két éve nem engedik be a területre.

„Az AFP 1944 augusztusi megalakulása óta veszítettünk el újságírókat háborús konfliktusokban, voltak sebesültjeink és hadifoglyaink is, de egyikünk sem emlékszik arra, hogy munkatárs éhen halt volna” – figyelmeztetett hétfőn az AFP újságíróinak társasága (SDJ), aggodalmát fejezve ki a tíz, Gázában maradt újságíró életéért – számol be a HotNews.ro a France 24 és a Rador Radio Romania alapján.

Erejük elhagyta őket

A helyszínen több kolléga már teljesen legyengült az éhségtől. Egyikük, egy 30 éves fotós, azt mondja, „nincs több ereje dolgozni”. „A testem gyenge, nem tudok többé dolgozni” – írta Bashar szombaton a Facebookon. Az újságíró február óta lerombolt házának romjai között él Gáza városában, édesanyjával, négy testvérével és az egyik testvér családjával együtt.

Palesztinok várnak élelmiszerosztásra az Al-Rimal negyedben, Gáza város központjában, 2025. július 20. A gázai egészségügyi hatóságok vasárnap közölték, hogy március óta a Gázában az éhezés miatt elhunytak száma 86-ra emelkedett, köztük 76 gyermek. | Fotó: Agerpres/EPA

Az ENSZ és a civil szervezetek rendszeresen figyelmeztetnek az éhínség veszélyére az izraeli blokád alatt álló palesztin területen, ahol több mint 21 hónapja tart a konfliktus. Mindez a Hamász iszlamista mozgalom 2023. október 7-i példátlan izraeli terület elleni támadása után kezdődött.

„Látjuk, hogy állapotuk romlik. Fiatalok, de az erejük elhagyta őket. A legtöbben fizikailag már képtelenek közlekedni az enklávéban, hogy elvégezzék munkájukat. Segélykiáltásaik egyre kétségbeesettebbek és mindennapossá váltak” – figyelmeztet az AFP szakszervezete (SDJ).

Nincs, amit vásárolni

Bár az újságírók havi fizetést kapnak, az nem elegendő az alapvető szükségleteik kielégítésére sem. „Nincs mit venni, vagy ha van, akkor elképesztően drága” – magyarázza az SDJ. „Bármelyik pillanatban értesülhetünk a halálukról, és ez számunkra elviselhetetlen.”

„Hónapok óta tehetetlenül nézzük életkörülményeik drámai romlását. Helyzetük mostanra elviselhetetlenné vált, bármennyire is példamutató a bátorságuk, szakmai elkötelezettségük és kitartásuk” – áll az AFP közleményében, amiről az AP is beszámol.

Egy kétéves palesztin gyermek, Yazan Abu Foul és édesanyja, Naima. A kisfiú súlyos alultápláltságtól szenved a Gázai övezetre kivetett blokád és a határátkelőhelyek lezárása miatt kialakult akut élelmiszerhiány miatt, az Al-Shati menekülttáborban, Gáza városától nyugatra, 2025. július 19-én.

Az újságírók mozgása az enklávéban szinte lehetetlen az üzemanyaghiány és a biztonsági problémák miatt. „Autóval közlekedni egyet jelent azzal, hogy célponttá válhatnak az izraeli légierő számára. Ezért az AFP tudósítói gyalog vagy szamár vontatta kordéval közlekednek” – írja az SDJ.

Csak az AFP maradt Gázában

Az AFP munkatársai jelenleg gyakorlatilag az egyetlenek, akik tudósítanak a Gázai övezetből, mivel a nemzetközi sajtót közel két éve nem engedik be a területre. „Ha ilyen ütemben halnak meg az újságírók Gázában, nem marad, aki tájékoztasson”.

Palesztinok tüntetésen a Gázai övezetben folyó háború ellen, Nablus városában, Ciszjordánia északi részén, 2025. július 22-én. | Fotó: Agerpres/EPA

A France Médias Monde már májusban is figyelmeztetett az ott dolgozó munkatársai nehéz helyzetére, mivel „halálos veszélyben” vannak az enklávéban, és evakuálásukat kérte. Ezt a felhívást számos más médium SDJ-tagjai is támogatták. Júniusban a France Médias Monde közel 200 sajtószabadságért küzdő szervezettel és nemzetközi szerkesztőséggel együtt aláírt egy nyílt levelet, amelyben a Gázai övezet megnyitását kéri a nemzetközi újságírók előtt, valamint a palesztin újságírók védelmét.

Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter kedden felszólította az izraeli hatóságokat, hogy engedélyezzék a független sajtó belépését Gázába, hogy bemutathassák, mi történik ott a háború 21. hónapja után, az éhínség küszöbén. „Reméljük, hogy az elkövetkező hetekben ki tudjuk menekíteni az AFP-vel együtt dolgozó munkatársakat” – tette hozzá a miniszter kedden a France Inter rádióban, amikor az AFP helyi kollégáinak helyzetéről kérdezték.

Izraeli és arab aktivisták lisztes zsákokat cipeltek egy tüntetésen Tel-Avivban 2025. július 22-én. A Gázai övezetben folyó háború és az abból eredő éhínség befejezését követelték. | Fotó: Agerpres/EPA

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) szerint 2023. október 7. óta több mint 200 újságírót ölt meg az izraeli hadsereg a Gázai övezetben. „Ha ilyen ütemben halnak meg az újságírók Gázában, hamarosan nem marad senki, aki információt nyújtson onnan” – figyelmeztet az RSF.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?