A gázai háború világszerte átalakíthatja az emlékezetkultúrát

Az izraeli kormány által folytatott gázai háború és az annak kapcsán megfogalmazódó népirtás vádja már nemcsak a progresszív-konzervatív tengelyen elhelyezkedő csoportokat osztja meg, hanem éket ver a holokauszt- és a népirtáskutatók közé is. Szakértők szerint fennáll a veszély, hogy a holokauszt tanulmányozása és emlékezete elveszíti az egyetemes igazságszolgáltatás iránti igényét.

Európa legnagyobb rakétagyártó cége, az MBDA, kulcsfontosságú alkatrészeket szállít a GBU-39-es siklóbombákhoz, melyeket Izrael ezrével vet be Gázában számos palesztin civil, köztük gyermekek halálát okozva. A The Guardian brit napilap tényfeltáró újságírói – nyílt forrásokból elérthető információk és fegyverszakértők elemzései alapján – 24 olyan esetet azonosított, amikor a GBU-39-est civilek halálát okozó támadásokban vetették be. Az áldozatok között minden esetben gyermekek is voltak. A támadások közül sok éjszaka, előzetes figyelmeztetés nélkül történt iskolaépületekben és sátortáborokban, ahol a menekült családok ideiglenesen meghúzták magukat.

Délről északra menekülő palesztinok Gázában idén év elején. | Fotó: Agerpres

A cikk emlékeztet, hogy szeptemberben David Lammy brit külügyminiszter felfüggesztette több fegyver exportálását Izraelbe, a nemzetközi humanitárius jog „súlyos megsértésének” kockázatára hivatkozva.

Lammy akkor azt nyilatkozta, intézkedése a gázai konfliktusban felhasználható felszereléseket célozza meg. Azonban emberjogi szervezetek szerint a GBU-39-esek esete jól szemlélteti a kiviteli engedélyek felfüggesztésének korlátait. Az Egyesült Királyság kormányának intézkedései csak a Nagy-Britanniából közvetlenül kivitt tételekre vonatkoznak. Ezzel szemben az MBDA az egyesült államokbeli Alabamában lévő üzeméből szállítja a Boeingnek a GBU-39-esre szerelt szárnyakat. Ezek a kilövés után kinyílnak, lehetővé téve a bomba célpontra irányítását.

Az amerikai MBDA Inc. bevételei az angliai Hertfordshire-ben bejegyzett MBDA UK-n keresztül folynak be a franciaországi székhelyű MBDA csoporthoz. A konszern tavaly több mint 400 millió eurónyi osztalékot fizetett három részvényesének: a Nagy-Britannia legnagyobb védelmi vállalatának számító BAE Systemsnek, a francia Airbusnak és az olasz Leonardónak.

Az ENSZ különleges jelentéstevője szerint több tucat multinacionális vállalat húz hasznot a Gázai övezetben és a megszállt Ciszjordániában elkövetett „háborús bűncselekményekből”, és így bűnrészes azokban. A hónap elején bemutatott listán szerepel a Lockheed Martin, az Alphabet, az IBM, a Microsoft és az Amazon – amelyek lehetővé teszik Izrael számára a palesztinok nyomon követését és célba vételét –, illetve a Caterpillar, a Hyundai és a Volvo – melyek a palesztinok ingatlanjainak lerombolására és a települések felszámolására használt járműveket szállítják.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által 2022-ben megbízott jelentéstevő, Francesca Albanese először 2024 januárjában nevezte népirtásnak Izrael gázai offenzíváját. „Miközben Gázában az élet tönkremegy, és Ciszjordánia fokozódó támadás alatt áll, ez a jelentés megmutatja, miért folytatódik Izrael népirtása: mert sokak számára jövedelmező” – mutatott rá a szókimondásáról ismert olasz nemzetközi jogász, aki levélben figyelmeztette az érintett nemzetközi vállalatokat, hogy szakítsák meg üzleti kapcsolataikat Izraellel, különben potenciálisan felelősségre vonhatók bűnrészesség miatt.

A washingtoni kormányzat szankciókkal sújtotta az ENSZ jelentéstevőjét, úgy értékelve – Marco Rubio külügyminiszter szavai szerint –, hogy Albanese „illegitim és szégyenteljes” erőfeszítéseket tett amerikai és izraeli állampolgároknak a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) általi felelősségre vonása érdekében.

A Trump-kormányzat korábban szankciós listára vette a Nemzetközi Büntető Bíróság négy bíráját is. Közülük ketten az Egyesült Államok afganisztáni tevékenységét vizsgálták, ketten pedig az Izrael elleni dél-afrikai indítványt az állítólagos gázai népirtás miatt.

Súlyos probléma | Fotó: Agerpres/EPA

Az európai államok – Magyarország kivételével – közölték, hogy tiszteletben tartják a bíróság függetlenségét az ügyben.

Izrael elutasította Francesca Albanese legújabb jelentését, „alaptalannak, rágalmazónak és a hivatali visszaélés égbekiáltó formájának” nevezve a dokumentumot, azzal vádolva a szerzőjét, hogy ellenséges Izraellel szemben, sőt antiszemita.

Miközben Benjámin Netanjahu kormánya – az önvédelem jogára hivatkozva – hevesen tagad minden háborús és emberiesség elleni bűncselekményre vagy népirtásra vonatkozó vádat, akadnak zsidók szakértők is, akik szerint a Gázában zajló szisztematikus pusztítás valóban olyan politikát tükröz, amelynek célja a palesztinok életének ellehetetlenítése a területen.

„A Gázában zajló borzalmakat a legtöbb megfigyelő még mindig háborúként írja le. De ez téves elnevezés” – véli Omer Bartov holokauszt- és népirtáskutató. A Brown Egyetem professzora hozzátette: „ma az Izraeli Védelmi Erők elsősorban rombolási és etnikai tisztogatási művelettel foglalkoznak”.

A szakértő figyelmeztetett: miközben néhány holokauszt-kutató felemelte a hangját az Izrael által elkövetett cselekmények ellen, a holokauszt kutatásának és megemlékezésének szentelt intézmények közül egy sem tette meg ezt, hallgatásuk pedig csúfot űz a Soha többé! jelszóból, átalakítva az embertelenséggel szembeni ellenállásra való felszólítást “mentséggé, sőt egyenesen ürüggyé mások elpusztítására”.

A népirtás szakértői és a holokausztkutatók közötti szakadékot illetően Bartov megállapítja, hogy annak az akadémiai szférán jóval túlmutató hatásai lehetnek az emlékezetkultúrára világszerte. Fennáll a veszély, hogy a holokauszt tanulmányozása és emlékezete elveszíti az egyetemes igazságszolgáltatás iránti igényét, és visszaszorul egy „etnikai gettóba”, miután évtizedeken át tanulságként és figyelmeztetésként szolgált az egész emberiség számára. Ugyanígy előfordulhat, hogy a népirtás tanulmányozása „nem éli túl az antiszemitizmus vádját”, és így a tudósoknak és nemzetközi jogászoknak nélkülözniük kell azt, ráadásul egy olyan időszakban, amikor az intolerancia, a faji gyűlölet, a populizmus és az autoritarizmus térnyerése veszélyezteti a 20. századi tudományos, kulturális és politikai törekvések középpontjában álló értékeket – figyelmeztetett a zsidó származású holokauszt- és népirtásszakértő.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?