Nagyszabású fogolycsere Oroszország, az Egyesült Államok és európai országok között

Egy fogolycsere részeként Oroszország szabadon engedi többek között Evan Gershkovichot, a Wall Street Journal tudósítóját, valamint a volt amerikai tengerészgyalogos Paul Whelant – értesült a Bloomberg. Az amerikai lap szerint Vlagyimir Kara-Murza is szabadulhat, az viszont még nem egyértelmű, hogy az Egyesült Államok kiket ad át Moszkvának. Késő délután a török elnöki hivatal megerősítette a fogolycserét, amelyben összesen 26 személy érintett.

Gershkovichot és Whelant egyaránt kémkedés miatt tartják fogva az oroszok. A mindössze 32 éves Gershkovichot pár hete ítélték 16 év szabadságvesztésre, miután már 478 napot töltött börtönben. Kiszabadítása kapcsán Moszkva és Washington már korábban is tárgyalt fogolycseréről és emlékezetes, hogy a The Moskow Times meglepőnek tartotta a gyors bírósági ítéletet, ezért esélyesnek tartották a cserét.

Gershkovichot július 19-én ítélték el | Fotó: Agerpres

Whelant még 2018-ban vették őrizetbe egy oroszországi szállodában, majd 2020-ban ítélték 16 év börtönbüntetésre kémkedés címén. A Vlagyimir Putyint bíráló orosz-brit állampolgárságú ellenzéki politikus Murzát 25 év szabadságvesztésre ítélték tavaly árulás miatt.

A Bloomberg név nélküli forrásokra hivatkozva számolt be a fejleményekről, és szerinte a hidegháború vége óta ez lehet a legjelentősebb fogolycsere. A Hotnews a Reuters alapján figyelmeztet, hogy a Kreml nem erősítette meg az értesüléseket, ugyanakkor vannak jelek utalnak arra, hogy nagyszabású fogolycseréről van szó Oroszország és Fehéroroszország, valamint az Egyesült Államok, Németország, Szlovénia és Nagy-Britannia között.

A Nexta a török NTV tévécsatorna alapján arról számolt be délután, hogy az ankarai reptéren 26 rabot érintő cserét hajtottak végre, a török elnökség sajtóosztálya pedig megerősítette, hogy Paul Whelan is közöttük volt, miközben az oroszoknak átadták a Németországban fogva tartott orosz Vadim Karsikovot. Az ankarai reptérre hét repülőgép szállította a foglyokat. Két gép az Egyesült Államokból, egy-egy pedig Németországból, Lengyelországból, Szlovéniából, Norvégiából és Oroszországból érkezett. Tíz foglyot – köztük két kiskorút – Oroszországnak adtak át, tizenhármat Németországnak, hármat pedig az Egyesült Államoknak – tájékoztatott a török elnöki hivatal.

A TASS hírügynökség szerint Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csak annyit mondott, hogy az „ellenségeik” maradjanak külföldön, aki pedig nem ellenség, az „térjen haza”. „Hagyjátok az ellenségeinket akik elhagyták Oroszországot, hogy maradjanak távol” – fogalmazott.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?