Az USA és a legtöbb uniós ország bojkottálja Putyin beiktatását az ukrajnai háború miatt
Az Egyesült Államok és az Európai Unió legtöbb országa bojkottálni fogja Vlagyimir Putyin elnöki beiktatását az újabb hatéves ciklusra. A ceremóniát kedden tartják a Kremlben. Azonban Franciaországnak és néhány más uniós országnak is várhatóan jelen lesz egy-egy küldöttje – írja a Reutersre hivatkozva a News.ro.
A nyugati hatalmak eltérő diplomáciai reakciói a nézetkülönbségekre mutatnak rá abban a tekintetben, hogy hogyan is kezeljék az orosz vezetőt több mint két évvel azután, hogy teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen. „Nem, nem lesz képviselőnk a beiktatásán” – mondta Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője. „Természetesen nem gondoltuk, hogy szabad és tisztessége választások voltak, de ő Oroszország elnöke, és ebben a minőségében fog tevékenykedni”. Nagy-Britannia és Kanada közölte, hogy nem küld senkit az ünnepségre, mindezt egy nappal azután, hogy Oroszország hétfőn bejelentette, hogy taktikai atomfegyver-gyakorlatot tart, amelytől azt reméli, hogy lehűti a nyugati „forró fejeket”.
Putyin elsöprő győzelmet aratott a márciusi elnökválasztáson, mindössze hetekkel azután, hogy legjelentősebb ellenfele, Alekszej Navalnij meghalt a börtönben. A nyugati kormányok tisztességtelennek és nem demokratikusnak ítélték az újraválasztást.
„Ukrajna nem lát jogalapot arra, hogy Putyint az Orosz Föderáció demokratikusan és törvényesen megválasztott elnökeként ismerje el” – áll az ukrán külügyminisztérium közleményében. A keddi eskütételi ceremónia célja szerintük az volt, hogy „a törvényesség illúzióját keltse egy olyan személy szinte élethosszig tartó hatalmon maradásához, aki az Orosz Föderációt agresszor állammá, a hatalmon lévő rezsimet pedig diktatúrává változtatta”. Egy magas rangú Kreml-tisztviselő közölte, hogy Putyin beiktatására meghívták az összes moszkvai külföldi diplomáciai képviselet vezetőjét – jelentette az Interfax hírügynökség.
A SkyNews szerint Franciaországon kívül Magyarország és Szlovákia is várhatóan részt vesz a találkozón – közölte két diplomáciai forrás, írja a Digi24.ro. Görögország, Ciprus és Málta is küld egy-egy képviselőt, míg a belga tisztviselők úgy tűnik, meggondolták magukat, és nem vesznek részt.
CSAK SAJÁT