Nagyot téved, ha azt hinné, hogy Milánó egy nap alatt felfedezhető
Milánó sokak kedvelt úti célja, de nem feltétlenül azért, mert az észak-olaszországi város a kirándulók bakancslistájának elején szerepel, hanem mert a fapados járatokkal kifejezetten olcsón elérhető a város. Pontosan emiatt a legtöbben 1–2 napot maradnak, megnézik a 3 legismertebb látnivalót, pedig Milánó rengeteg csodálatos hellyel és izgalmas tevékenységekkel várja a turistákat, amelyeket kár lenne kihagyni.
Milánót az ország gazdasági fővárosaként tartják számon, ezért aki oda ellátogat, készüljön fel rá, hogy egy modern, nyüzsgő városba érkezik, ennek ellenére a régi idők emléke is megmaradt. A város egyébként az ország második legnagyobb városa, Lombardia régió székhelye.
Az utolsó vacsora – Santa Maria delle Grazie
Az egyik legfontosabb, kihagyhatatlan látnivaló Milánóban Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című festménye. Az ismert alkotás egy falfestmény, amely a Santa Maria delle Grazie kolostor ebédlőjét díszíti. Az egyik legtöbbet tanulmányozott műről van szó; rengeteg elmélet elterjedt már, amelyek azt magyarázzák, hogy pontosan kik szerepelnek a festményen, de egyes feltételezések szerint olyan titkokat is elrejtett a művész, mint egy zenei kotta, mások szerint csillagjegyek szerint csoportosította az apostolokat Leonardo.
A világ egyik legikonikusabb festménye 1498-ra készült el, ez lett a leginkább reprodukált műalkotás a történelem során. A fényképekről ez nem derül ki, de egy igazán nagy alkotásról van szó: magassága 4,6 méter, szélessége pedig 8,8 méter.
Mindössze 15 percig csodálható a műalkotás, és valószínűleg többet értettem volna a vezetett látogatásból, ha nem olasz nyelvű túrára fizettem volna be… De az élmény így is hidegrázós, még akkor is, ha a restaurálások miatt kevés maradt meg Leonardo eredeti ecsetvonásaiból.
Fontos, hogy aki megnézné Az utolsó vacsorát, időben, a látogatás időpontja előtt 3–4 héttel foglaljon jegyet, hiszen nagy az érdeklődés, gyorsan elkelnek a jegyek.
Chiesa di San Bernardino alle Ossa
Az egyik kedvencemnek mondhatom a San Bernardino alle Ossa templomot, amelyet egyébként kevesen látogatnak, nem szerepel a híres turistacélpontok között, pedig lenyűgöző és egyben megdöbbentő élményben lesz része az ide ellátogatóknak.
A története 1210-re nyúlik vissza, amikor a szomszédos temetőben elfogytak a sírhelyek, ezért a kihantolások után építettek egy kis „kamrát” a csontok tárolására. A templomot 1262-ben csatolták hozzá, majd az 1679-es felújítása során Giovanni Andrea Biffi a kamrában tárolt emberi koponyákkal és sípcsontokkal díszítette a templom falait. Érdekesség, hogy V. János portugál királyt annyira lenyűgözte a templom, hogy ő is hasonlót építtetett a Lisszabon melletti Évorában.
Duomo di Milano
Ki ne hallott volna a milánói dómról, ez minden listán vezető látványosság. A Duomo Európában a 2. legnagyobb templom, és az 5. legnagyobb a világon. A 14. században kezdték el építeni és a munkálatok közel 6 évszázadig tartottak. A város leghíresebb építményeként tartják számon, az olasz gótika egyik mesterműveként.
Hiba lenne kihagyni a tetőtér meglátogatását. Érdemes teljes jegyet vásárolni, ez online és a helyszínen is lehetséges, így a katedrális belsejét és a tetőt is szemügyre vehetik a látogatók. A dóm egyébként a város szimbóluma, a helyiek szerint minden a Duomo téren kezdődik.
Galleria Vittorio Emmanuele II
Ha már a téren járunk, semmiképp ne hagyjuk ki a Galleria Vittorio Emmanuele II. passzázst. A dóm bal oldalán található csodálatos épületbe azonnal beleszeretnek a turisták. A Galleria egyébként a legrégebb óta működő bevásárlóközpont Olaszországban. Milánó szalonjának is nevezik, hiszen itt kaptak helyet az elegáns és luxustermékeket gyártó üzletek: a Gucci, a Prada, a Louis Vuitton vagy a Chanel.
Az sem elhanyagolható, hogy a leghíresebb bárok és éttermek is megtalálhatóak itt, bár kérdés, hogy megéri-e kiadni 25 eurót egy koktélért, mondjuk az ismert Aperol bárban. Azonban a Galleria otthont ad a fagylaltozóknak is, és nem lehet úgy hazajönni, hogy ne kóstoltuk volna meg a híres gelatót, hiszen az az egyik legismertebb és legkíválóbb minőségű terméknek számít az országban.
Teatro alla Scala
A főtértől nem messze épült meg Olaszország egyik legnagyobb operaháza, a Teatro alla Scala. A kritikusok szerint az ország TOP 3 operájának egyike. Az 1778-as nyitás után a világ vezető balettszínházává is vált.
Mai napig a kulturális élet annyira fontos része, hogy az előadásokra két óra alatt elkapkodják az összes jegyet, ezért hónapokkal korábban érdemes belépőt vásárolni. Szerencsére napközben is megtekinthető az operaház, ugyanakkor az épületben található múzeumi kiállítást is hiba lenne kihagyni, amely végigvezet az operaház történelmén.
Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore
A gyönyörű freskók temploma. Kisebb területű ugyan, de az egyik legszebb belső terű templom Milánóban. Az épület belsejében bibliai történeteket ábrázoló freskók kaptak helyet. Például a Noé bárkáját vagy az Ádámot és Évát ábrázoló falfestmény.
A jelenlegi templomot 1503 és 1519 között építették, a freskókat pedig 1522-ben a milánói reneszánsz festő, Bernardino Luini, Leonardo da Vinci asszisztense készítette.
Brera District
A környékre kötelező ellátogatni, hiszen a nemcsak a divat, de a művészet egyik legfontosabb helyszíne is egyben. Brerában a színes házak, az igazi olasz hangulatot adó utcákon mindenki találhat magának valami különlegeset. Legyen szó ruhadarabokról, ékszerekről, akár egy hagyományos olasz ebédről vagy koktélról.
Navigli negyed
Képzeljük csak el. Éppen 18 óra van és hirtelen arra leszünk figyelmesek, hogy az összes bár megtelik hangosan magyarázó és hevesen gesztikuláló olaszokkal, akik egy Aperol Spritz és némi aperitif mellett szórakoznak, hiszen ott ez a délutáni program. Nos, a Naviglio Grande csatornáinak szélen végeláthatatlan sorokban követik egymást a bárok. Kihagyhatatlan. Legyen szó délutáni iszogatásról vagy esti szórakozásról.
Az éjszakai életnek is fontos helyszíne a negyed, ahol a szórakozni vágyók hajnalig mulathatnak finom koktélokat és hagyományos ételeket fogyasztva. Nem elhanyagolható az sem, hogy a város központi részéhez képest jóval alacsonyabbak az árak, egy koktél majdnem 8–9 euróba kerül.
L.O.V.E – Piazza Affari
A L.O.V.E., közismert nevén „az ujj” egy modern szobor, egy olyan kezet ábrázol, amelynek a középső ujj kivételével az összes ujját levágták. A szobor az Affari téren található, azon a környéken ahol az olasz bankok és a tőzsde is helyet kapott. A 2010-ben felállított szobornak mindössze két hétig kellett volna a téren maradnia, de még ma is ott áll.
A L.O.V.E. rövidítése: szabadság, gyűlölet, bosszú és örökkévalóság (Libertà, Odio, Vendetta, Eternità). A magyarázatok szerint a 2007-es és 2008-as válság után a pénzintézetek elleni tiltakozás jeleként készült el, de a művész, Maurizio Cattelan nem hozta nyilvánosságra a szobor jelentését, azt mondta, ez mindenkinek a képzeletére van bízva.
CSAK SAJÁT