Miért voksoltak a franciák Le Penékre? - „Kezelhetetlenné vált az illegális bevándorlók kérdése”

Bár sokan értetlenül állnak a francia jobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) választási sikere előtt, a Franciaországban élők számára jóval tisztább a kép. Közben az Emmanuel Macron államfő nevével fémjelzett centristák a baloldallal szövetkezve próbálják megakadályozni, hogy az RN abszolút győzelmet szerezzen a parlamentben.

Cristian Todea román újságíró több éve él Mâconban, a Bourgogne régióban, és szabadúszóként dolgozik több francia kiadványnak. „Franciaország nem tudja kezelni az illegális bevándorlók problémáját, annak ellenére, hogy jelentős pénzügyi és adminisztratív erőforrásokat fordítanak rá. A kulturális különbségek miatt nem tudják őket integrálni, és nem használják a megfelelő mértékű fellépést, amikor erre szükség lenne. Nem tudják visszatoloncolni őket származási országaikba, mert nem fogadják vissza őket, hiszen a diaszpóra által hazaküldött pénz túlságosan  fontos” - mondta az Adevărulnak az újságíró.

Elmondta azt is, hogy a fiatal bevándorlók közül sokan „kétségtelenül nem a többség, de ezrek csatlakoznak a drogkereskedők hálózataihoz, mivel nagyon jól lehet így keresni”. Todea szerint ez a helyzet sok legális bevándorló gyermekével vagy unokájával is, olyan fiatalokkal, akik Franciaországban születtek. „Otthagyják az iskolát vagy lemondanak a tisztességes munka lehetőségéről a diszkriminációra hivatkozva, mivel jól keresnek a drogokból, a rablásokból. Ezek az ellenőrizhetetlen fiatalok igazi katasztrófát jelentenek, nem félnek senkitől, és bármire képesek” - számolt be az újságíró. 

Emlékeztetett arra, hogy 2023 nyarán városokat és falvakat vandalizáltak szerte Franciaországban, középületeket, üzleteket, magánlakásokat támadtak meg, gyújtottak fel és fosztottak ki, polgármestereket, rendőröket próbáltak megölni. „Nagyon kevesen kerültek bíróság elé, és a helyzet bármikor megismétlődhet. Nem félnek a rendőrségtől, és nyilvánosan fitogtatják arcátlanságukat. A polgármesterek rettegnek minden alkalommal, amikor a rendőrség letartóztat egy drogkereskedőt, mert a többi huligán bosszúból iskolákat, sportcsarnokokat, autókat gyújt fel. Az ilyen gyakori esetek miatt a biztosítótársaságok már nem vállalják középületek és berendezések biztosítását, vagy csak rendkívül magas áron” - meséli Cristian Todea..

Mint elmondta: ártatlan emberek halnak meg, amikor háborús fegyverekkel számolnak le egymással a drogkereskedők. „Egyéni szinten a francia állampolgároknak nincs túl sok lehetőségük a védekezésre: lehajtod a fejed, amikor az utcán találkozol velük, és imádkozol, hogy költözzenek a szomszédodba, ne legyen drogbiznisz a lakóhelyed közelében. Ártatlan emberek halnak meg véletlenszerűen otthonaikban, autóikban, amikor a tinédzser drogkereskedők fegyverekkel számolnak le egymással. És akkor még nem is beszéltünk az iszlamista terrortámadásokról” - vázolta a drámai helyzetet az újságíró. 

A francia rendőrség egyre kevésbé ura a helyzetnek Fotó: Agerpres

Szerinte a lakosság többsége belefáradt ebbe az állapotba, amely túl régóta tart és az utóbbi tíz évben súlyosbodott. „A legtöbb francia már nem törődik azzal, hogy csak a bevándorlók egy részével van gond, hogy ők honnan származnak, vagy hogy sokan Franciaországban születtek. Már nem számít, hogy a gazdaság külföldi munkaerőre szorul. A nagyvárosokban randalírozó román tolvajok és huligánok is a probléma részei, még ha kevesen is vannak az afrikai bűnözőkhöz képest, vagy kevésbé erőszakosak, mint a törökök, csecsenek vagy albánok például” - mondta Todea.

Az újságíró szerint az ellenőrzés alól kicsúszott helyzet, a huligánokkal és drogkereskedők miatti megalázottság az embereket arra ösztönzi, hogy szélsőjobboldali politikai lehetőségek felé forduljanak valószínűleg abban a hiú reményben, hogy a helyzet javulni fog. „Amikor az átlagfrancia azon aggódik, hogyan fog megélni egyik hónapról a másikra - hiszen az állami támogatások jelentősek ugyan, de a pandémia elmélyítette a gazdaságilag már amúgy is törékeny lakosság egy részének szegénységét -, amikor az egészségügyi és közszolgáltatások hiánya a vidéki és kisvárosi területek nagy részét érinti, a bevándorlók egy része által okozott problémák az utolsó cseppet jelentik a pohárban” - fogalmazott Cristian Todea. 

A vasárnapi parlamenti választások első fordulója után az RN olyan helyzetbe került, hogy a relatív többséget vagy akár az abszolút többséget is megszerezheti a második fordulóban. A nagyon magas, 66,71 százalékos részvételi arány következtében az 577 választókerületből 306-ban mind a három nagy politikai blokk -, az elnöki tábor, az RN és a baloldali szövetség jelöltjei - továbbjutottak a második fordulóba, de 165 helyen a baloldal vagy az elnöki tábor jelöltjei már visszaléptek egymás javára annak érdekében, hogy megakadályozzák az adott választókerületben az RN győzelmét. 

Jordan Bardella RN-elnök többször megerősítette, hogy csak akkor vállalja a kormányzást, ha pártja megszerzi az abszolút többséget a második fordulóban - emlékeztetett beszámolójában az MTI. Ebben az esetben úgynevezett politikai társbérlet alakul ki, azaz Emmanuel Macron és az ellenzéke által adott kormány közösen fogja vezetni az országot. A francia alsóházban 289 mandátumra van szükség az abszolút többséghez. Az RN meghatározó politikusa,  Marine Le Pen kedden elmondta: ammenyiben pártja 270 helyet megszerez, szerinte már elképzelhető egy Jordella-kormány, mert az abszolút többséghez meg lehetne győzni 19 független jobb- és baloldali képviselőt, akik korábban jelezték, hogy közel állnak hozzájuk az RN javaslatai.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?