Mától a fizetését is elveszíti az az olasz dolgozó, akit nem oltanak be koronavírus ellen
Az állami és magánszektorban dolgozók oltási igazolás nélkül nem veszítik el munkahelyüket, de bérüket felfüggesztik október 15-től az olasz kormány törvényerejű rendelkezése szerint.
Az angol nevet viselő Green Pass rendelet a hivatalos közlönyben való megjelenése után életbe lépett, de gyakorlatban csak a október közepétől alkalmazzák. Júniusban az egészségügyben, majd augusztusban az oktatásban dolgozók számára tették kötelezővé az oltottságot bizonyító igazolást Olaszországban. Október 15-től minden szakmai kategóriában ugyanaz érvényes.
Az állami és magánszektorban 23 millió dolgozó csak akkor léphet be munkahelyére, legyen szó gyárról vagy irodahelységről, ha legalább egy oltással bír, átesett a betegségen vagy negatív tesztje van.
Ha nem rendelkezik védettségi igazolással, a munkaadó feladata lesz az oltás nélküli dolgozót fizetés nélküli szabadságra küldeni. A rendelet legutolsó változata értelmében tehát az oltás nélküli munkavállaló nem veszíti el munkahelyét, de fizetésétől elesik. Természetesen hosszabb távon a védettséggel nem rendelkező dolgozó teljesen elesik a bérétől, és a munkaadónak jogában áll mással helyettesíteni őt az adott munkakörben – írta meg az MTI alapján a Portfólió.
A rendelkezés október közepétől december 31-ig érvényes, a járvány miatti egészségügyi vészhelyzet határidejéig, amely azonban meghosszabbítható.
Ezzel egy időben a védettségi igazolás érvényességét a korábbi kilenc hónapról egy évre emelték. A védettségi igazolás kötelezővé tételével a gazdaság működésének fenntartását kívánják biztosítani a pandémia esetleges újabb hullámaival szemben. Tavaly október végétől szigorították a járványintézkedéseket, és zárták le az ország tartományait a vendéglátás, oktatás, termelés fokozatos leállításával.
Az észak-olaszországi síparadicsomok üzemeltetői üdvözölték a védettségi igazolás kötelezővé tételét, bejelentve, hogy október 15. után készen állnak a pályák megnyitására. A kulturális tárca a múzeumok, mozik, színházak fogadóképessége emelését tervezi nyolcvan százalékra.
Az igazságügy-minisztérium közlése szerint a bíróságok dolgozóinak is kötelező lesz a védettség, amely nem vonatkozik azonban az ügyvédekre és a tanukra sem. A római parlament szintén csatlakozni készül az oltási igazolás kötelező bevezetéséhez a mintegy ezer szenátor és képviselő számára.
(Nyitókép: Agerpres/EPA)