Lépett egy európai ország: betiltják a tűzijátékot
A holland parlament megszavazta, hogy betiltja a tűzijátékok vásárlását és felhasználását, de csak a következő szilveszter után.
A képviselők többsége támogatta a fogyasztói tilalmat, de egy külön indítványt is elfogadtak, amely elhalasztja a tilalmat, mivel a tűzijáték-ellátók hatalmas kártérítési követelésekkel léphetnek fel.
A tűzijátékok évtizedek óta a szilveszteri hagyomány részei Hollandiában, de az évről évre növekvő sérülések és károk mértéke az utóbbi években drámaian megnövekedett, számol be a Híradó.Tavaly szilveszterkor két ember életét vesztette, és 1162 embert kellett sürgősségi ellátásban részesíteni különböző sérülések, például égési sérülések és szemkárosodások miatt.
A szilveszteri ünneplések számos holland városban már az antiszociális viselkedés szinonimájává váltak, és a közvélemény támogatása a tilalom iránt fokozatosan megváltoztatta a politikusok álláspontját is. A holland közvélemény háromnegyede most támogatja a tilalmat, egy nemrégiben végzett közvélemény-kutatás szerint.
A holland kormányzó jobbközép liberális VVD pártja március végén csatlakozott a tilalomhoz, ezt követően pedig a másik koalíciós párt, az NSC is. Azonban a két másik kormányzó párt ellenezte a döntést, arra hivatkozva, hogy a problémák többsége a jogszerűen vásárolt tűzijátékoktól függetlenül inkább az illegális tűzijátékok használatából ered – írja a BBC.
A helyi tűzijáték-bemutatók túlélhetik a tilalmat, de a részletek még nem tisztázottak. A tilalom 2026-os szilveszterre történő halasztásának kényes kompromisszuma aggodalmat keltett, miszerint ez egy utolsó, legális káoszhoz vezethet.
Mirjam Bikker, a Keresztény Unió párt képviselője attól tartott, hogy a következő december 31. „egy újabb Armageddon lesz, ahol mindenki teljesen megőrül, és még egyszer elszabadul a pokol”.
Hollandiában nem csupán arról van szó, hogy a tűzijátékokat rendszeresen az utcán lövik ki. Autók, robogók és épületek is kigyulladtak, és mentőszolgálatokat tűzijátékkal megdobáló lázadások törtek ki.
Tavaly szilveszterkor 200 embert tartóztattak le, és a tűzijátékok által okozott kár körülbelül 16 millió euróra rúgott. Tizenkilenc település és város tűzijátéktilalmat vezetett be, míg sok más helyen tűzijáték-mentes zónákat alakítottak ki. Azonban a tilalmakat nagyrészt figyelmen kívül hagyták, és Amszterdam polgármestere azt mondta, hogy ez reménytelen, amíg a kormány nem tesz semmit a kereskedelmi értékesítés megszüntetéséért.
Hollandia nem egyedülálló ezen a téren. Belgiumban és Németországban is tapasztaltak tűzijátékokkal kapcsolatos erőszakos cselekményeket.
A holland rendőrszakszervezet, az NPB vezetője, Nine Kooiman elmondta, hogy a rendőrök úgy érzik, mintha „háborús zónában dolgoznának”. Egy szakszervezeti felmérés szerint a tagok négytizede inkább nem dolgozna szilveszterkor a súlyos biztonsági kockázatok miatt.
Bár számos holland csoport támogatta a tilalmat, a tűzijáték-ellátók körülbelül 895 millió eurós kártérítést követelnek a következő szilveszterre vonatkozóan felhalmozott készleteik miatt. A kormány a kártérítés költségét 100-150 millió euróra becsüli, ha idén bevezetik a tilalmat, de 2026-ban inkább 50 millió euróra, ha akkor lép életbe.
CSAK SAJÁT