Kövesi az EB-hez fordulna a csalást bejelentő informátorok védelméről szóló romániai törvény módosítása miatt
Laura Codruța Kövesi európai főügyész fontolgatja, hogy az Európai Bizottsághoz fordul, amiért a képviselőház szerdán módosította a visszaélést bejelentő információforrások védelméről szóló törvényt. Az Európai Főügyészség (EPPO) romániai vezetője emiatt akár a jogállamisági eljárást megindítását is javasolná az EB-nél, illetve az európai alapok folyósítását feltételhez kötné.
Minderről az EPPO adott ki közleményt csütörtökön. Laura Codruța Kövesi ebben kifejtette, hogy „a visszaélést bejelentő személyek alapvető információforrást jelentenek a nyomozás és az ügyészség számára”, ezért nekik az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló, 2019. október 23-i európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelő védelmet kellene élvezniük.
„Az európai legfőbb ügyész megfelelően tudomásul vette, hogy 2022. június 29-én a román képviselőház végül elfogadta a visszaélést bejelentő személyek védelméről szóló irányelv átültetésére irányuló törvényt. A törvény előzetes elemzése és különösen a törvénytervezet 2022. június 28-án, közvetlenül a plenáris ülésen történő elfogadása előtti módosításai alapján az Európai Legfőbb Ügyészség azt vizsgálja, hogy e rendelkezések némelyike ellentétes lenne-e a visszaélést bejelentők érdekeivel, és visszalépést jelent-e a védelem jelenlegi szintjéhez képest, amelyet a nemzeti jog 2004 óta állapít meg” – olvasható egyebek mellett a közleményben.
Statement from European Chief Prosecutor Laura Kövesi regarding the protection of whistleblowers in Romania: https://t.co/MnFXVl14AZ pic.twitter.com/n3sd54lw8z
— European Public Prosecutor’s Office (EPPO) (@EUProsecutor) June 30, 2022
Kövesi szerint a nem megfelelő védelem „elriaszthatja a potenciális visszaélést bejelentőket Romániában, és negatívan befolyásolhatja az uniós csalások felderítésének szintjét. Ez de facto a csalások – ideértve az adócsalás, a korrupció vagy az uniós jog végrehajtásával kapcsolatos egyéb jogsértések – kivizsgálásával és büntetőeljárásával kapcsolatos nyomozási és ügyészi szolgálatok megfelelő működését biztosító meglévő rendszer leromlásához vezetne.”
CSAK SAJÁT
Az európai főügyész kitért arra is, hogy az EPPO még nem kapta meg a 9 delegált európai ügyész kinevezését Romániából, és hogy jelentős a késedelem az EPPO romániai tevékenysége megkezdése terén is.