banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kevésbé súlyos, de nyomást gyakorolhat az egészségügyre az omikron variáns

A koronavírus omikron variánsa rekord számú személyt fertőz meg szerte a világon, és annak ellenére, hogy enyhe lefolyású betegséget okoz, a szakemberek szerint az előző változatokhoz hasonlóan nagy nyomást gyakorolhat az egészségügyi rendszerekre – írja az AFP.

Orr és torok, nem a tüdő

Az első dél-afrikai szekvenálása után hat héttel az omikron variáns sorra dönti a fertőzési rekordokat, ezen a héten átlagban kétmillió esetszám volt naponta az AFP újságíróinak becslése szerint. A koronavírusnak ez a változata ugyanakkor enyhébb lefolyású betegséget okoz.

Amerikai, brit, kanadai és izraeli adatokra hivatkozva a francia közegészségügyi hatóság pénteken közölte, hogy az omikron variánssal való fertőzés esetén 70 százalékkal kisebb a kórházba kerülés valószínűsége.

Az egészségügyi szakértők ezt korábban a magas átoltottsággal és a betegségen átesettek nagy számának tulajdonítható globális ellenállóképességgel magyarázták. Az állatokon végzett kísérletek során azonban kiderült, hogy a jelek szerint az omikron variáns a tüdő helyett a felső légutakat támadja meg.

Fotó: Agerpres/EPA

A vírusváltozatnak ez a sajátossága nemcsak a korábbiaknál enyhébb tünetekre ad magyarázatot, hanem a köhögés és a tüsszentés révén történő gyors terjedésére is. Ezért több szakértő a nagyobb védettséget nyújtó egészségügyi maszkok használatát szorgalmazta, Ausztriában például csütörtöktől kötelező az FFP2-típusú orvosi maszkok kültéri viselete.

Összeomlás előtt álló kórházak

Bár az omikron variáns enyhe lefolyású betegséget okoz, az esetszámok jelentős globális növekedése miatt a tudósok óvatosságra intenek, mert szerintük ez a változat is nyomást gyakorolhat az egészségügyi rendszerekre.

„Annak ellenére, hogy a súlyos megbetegedések aránya kisebb, a rekord számú fertőzés miatt rekord számú beteg kerülhet kórházba” – figyelmeztetett pénteken a Twitter-oldalán Angela Rasmussen amerikai virológus.

A korábbi járványhullámoktól eltérően a jelenlegi hullám a jelek szerint növeli ugyan a kórházba utaltak számát, de megkíméli az intenzív terápiás részlegeket. Így történik ez Dániában, ahol a közegészségügyi hatóság adatai szerint december elseje és január elseje között az esetszámok országosan 70 százalékkal nőttek. A kórházba utaltak száma az egy hónap alatt 47 százalékkal, az intenzív terápiás részlegre kerülők száma azonban csak 20 százalékkal nőtt.

Kisebb védettséget biztosítanak az oltások

Laboratóriumi tesztek kimutatták, hogy a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinájával oltott személyek vérmintájában csökkent az antitestek száma, ha az omikron variánssal fertőződtek. A csökkenés nagyobb arányú volt az AstraZeneca és a Sinovac vakcinájával oltott személyeknél.

A Pfizer és a Moderna friss tesztjei szerint az emlékeztető oltás növeli az antitestek számát, de azt még senki nem tudja, hogy mennyit tart a harmadik dózis hatékonysága. Mindez nem jelenti azt, hogy az oltások hatástalanok lennének az omikron variánssal szemben: az emberi szervezetnek van egy második, a fertőzött sejteket megtámadó T-sejtekre alapozó védekező mechanizmusa is. Ennek a másodlagos védekezési mechanizmusnak rendkívül fontos szerepe van a betegség súlyosbodásának megelőzésében.

Fotó: Vasvári Tamás/MTI

Egy friss dél-afrikai tanulmány kimutatta, hogy az omikron variánssal történő fertőzés esetén a Pfizer-BioNTech vakcinájából mindössze két adag is véd a súlyos megbetegedés ellen.

Az utolsó hullám?

Abból kiindulva, hogy az omikron variáns enyhébb lefolyású betegséget okoz, egyes szakértők és kormányzati illetékesek reményüket fejezték ki, a koronavírusnak ez a változata az oltással együtt segítheti az emberiséget a globális nyájimmunitás megszerzésében.

A franciaországi és izraeli szakemberek nyilatkozatait megerősítve a dániai epidemiológusok koordinátora, Tyra Grove Krause óvatos optimizmussal írt a Twitter-oldalán a globális egészségügyi helyzet kilátásairól az omikron okozta járványhullám után.

Mindezek ellenére az Egészségügyi Világszervezet (WHO) óvatos. „Minél inkább terjed, minél inkább fertőz és szaporodik az omikron, annál valószínűbb egy új variáns megjelenése” – jelentette ki az AFP-nek kedden adott interjúban Catherine Smallwood, a WHO európai részlegének rendkívüli helyzetekkel foglalkozó vezetője. Ám a szakértők szerint az előző hullámokban szerzett védettségnek köszönhetően a járvány akkor is lecsenghet, ha nem az omikron a koronavírus utolsó variánsa.

„Az új variánsok új kihívásokat jelenthetnek, ám reméljük, hogy az oltásoknak köszönhetően a SARS-CoV-2 légutakat fertőző egyszerű vírussá változik, ami lehetővé teszi a normális életet” – nyilatkozta Tyra Grove Krause.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?