Kánikula: június a valaha mért legmelegebb hónap volt 12 országban
Júniusban 12 országban mértek rekordmeleget, 26 másik országban pedig szintén az átlagnál jóval melegebb volt – derül ki az AFP elemzéséből, amely a Copernicus program adatain alapul.
Összesen 12 európai, ázsiai és afrikai országban mintegy 790 millió ember volt kitéve olyan hőmérsékletnek június folyamán, amelyet korábban soha nem mértek. További 26 ország esetében a múlt hónap volt a második legmelegebb június a feljegyzések kezdete óta, köztük Kínában, Franciaországban, az Egyesült Királyságban, valamint a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Etiópiában is – jegyzi meg az Agerpres.
Tizenöt európai országban, köztük Svájcban, Olaszországban és a balkáni országokban a hőmérséklet 3 Celsius-fokkal haladta meg az átlagos értéket, míg olyan országokban, mint Spanyolország, Bosznia és Montenegró, a valaha mért legmelegebb júniust regisztrálták. Az andalúziai Canal Sur tévécsatornának – már második éve – ismét sikerült tojást sütnie egy serpenyőben Sevilla utcáin.
Ázsiában is a Csendes-óceán térségében is rekordmeleg volt mind a szárazföldön, mind a vízen. Európát megelőzve, Japánban június második fele óta hőhullám tombol, és a mérések 1898-as kezdete óta a legmelegebb júniust regisztrálták. A szigetvilág partvidéki vízhőmérséklete 1,2 Celsius-fokkal haladta meg az átlagos értéket, ami megegyezik a 2024 júniusában felállított rekorddal.
Kapcsolódó
Dél-Koreában és Észak-Koreában szintén a feljegyzések kezdete óta a legmelegebb június volt, majdnem 2 Celsius-fokkal az évszakos normák felett. Kínában 102 meteorológiai állomáson regisztráltak abszolút rekordot egy júniusi napra vonatkozóan, egyesek 40 Celsius-fokot is meghaladó hőmérsékletet mértek az állami média szerint.
A 250 millió lakosú Pakisztán és a 10 milliós Tádzsikisztán szintén rekordhőmérsékletű júniust regisztrált. Ezek az epizódok a Közép-Ázsiában tapasztalt kivételesen meleg tavasz részei, ahol a két országon kívül Iránban, Afganisztánban, Üzbegisztánban és Kirgizisztánban is a feljegyzések kezdete óta a legmelegebb tavasz (április-június) volt.
Kapcsolódó
Nigéria, a világ hatodik legnépesebb, 230 millió lakosú országa, elérte a 2024-ben felállított júniusi hőmérsékleti rekordot. A Száhel-övezet és az egyenlítő más országaiban, például a Közép-afrikai Köztársaságban, Dél-Szudánban, Kamerunban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Etiópiában 2025 júniusa volt a második legmelegebb június az adatgyűjtés kezdete óta.
Dél-Szudánban, ahol a hőmérséklet 2,1 Celsius-fokkal haladta meg a júniusi normális értéket, már március óta, amely hagyományosan az év legmelegebb hónapja, hőhullám van. A hőség miatt a kormány bezáratta az iskolákat, ami példátlan intézkedés ebben az instabil és rendkívül szegény országban.
„A szélsőséges hőmérsékletek és a globális felmelegedés következményei Afrika társadalmi-gazdasági fejlődésének minden aspektusára hatással vannak, súlyosbítva az éhezést, a bizonytalanságot és a migrációt” – figyelmeztetett májusban az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO).
CSAK SAJÁT