Joe Biden „megelőző kegyelemben” részesítette utódja ellenségeit

A távozó demokrata elnök az utolsó száz méteren minden korábbi amerikai elnöknél több egyéni kegyelmet adott – egyes esetekben preventív módon, a jövőben vizsgálandó bűncselekményekre, hogy elejét vegye az érkező republikánus adminisztráció boszorkányüldözésének.

Joe Biden meglépte, amit Donald Trump nem mert megtenni 2021-es távozásakor a Fehér Házból: elnöki ciklusa utolsó óráiban kegyelemben részesítette mindazokat, akik félelmei szerint boszorkányüldözés áldozatává válhatnak republikánus utódja hivatali ideje alatt.

Sokakat kegyelemben részesített | Fotó: Biden Facebook oldala

A kegyelmi listán szerepel Anthony Fauci egykori tisztifőorvos, Mark Milley volt vezérkari főnök, valamint annak a képviselőházi bizottságnak a tagjai, amelyet a Capitolium elleni 2021. január 6-i támadás kivizsgálására hoztak létre.

Joe Biden méltán tartott a hivatalba lépő új adminisztráció bosszújától. A november 5-i választásokat megelőző kampányban az időközben elnökké választott Trump több alkalommal világossá tette – tanácsadói ismételt figyelmeztetését figyelmen kívül hagyva –, hogy zsigeri ellenszenvet táplál azok iránt, akik valamilyen módon megbántották, keresztbe tettek neki, vagy “csupán” megpróbálták felelősségre vonni a 2020-as választás eredményének megfordítására tett kísérletért. A republikánus politikus szerint ők a “belső ellenség”, akik “veszélyesebbek, mint Oroszország és Kína”. Olyan jelölteket választott a legfontosabb kormányzati posztokra, akik támogatták a választások elcsalásával kapcsolatos nézeteit, illetve ígéretet tettek arra, hogy megbüntetik a 2021-es események kivizsgálásában érintett személyeket.

A Fehér Ház átadása előtt mindössze pár órával kiadott közleményében Biden hangsúlyozta: az elnöki kegyelem nem egyenértékű annak elismerésével, hogy az érintett személyek bármilyen törvénysértést követettek volna el, illetve a kegyelem “elfogadása nem értelmezhető bármilyen bűnösség elismeréseként”.

A Biden mandátumának utolsó óráiban bejelentett kegyelem hónapok óta heves vita tárgyát képezi a Fehér Ház legmagasabb szintjein. Tudniillik gyakori, hogy hivatali ideje végéhez közeledő elnök kegyelmet ad, de az aktus címzettjei általában már elítélték elkülönböző bűncselekményekért. Ezzel szemben hétfőn Joe Biden “preventíve” adott kegyelmet a jövőben esetleg kivizsgálandó bűncselekményekre, amelyeknek elkövetéséről esetenként maguk a potenciális vádlottak sem tudnak.

A döntés bírálói szerint ezzel kiterjesztette az elnöki immunitást, olyan precedenst teremtve, amelyet utódai valószínűleg messzemenően használni fognak. A lépés előzménye a szövetségi legfelsőbb bíróság tavalyi döntése, amely kimondta, hogy az amerikai elnökök széles körű büntetőjogi mentességet élveznek, viszont közvetlen munkatársai és szövetségesei nem részesülnek hasonló védelemben.

Megfigyelők attól tartanak, hogy a Biden által teremtett precedensre alapozva a jövendő elnökök beosztottjai inkább hajlanak majd potenciálisan törvénysértő lépések megtételére. Az általános – még ki sem vizsgált bűncselekményekre is vonatkozó – kegyelem ígérete arra ösztönözheti őket, hogy belemenjenek olyasmibe is, aminek egyébként – a büntetőjogi konzekvenciáktól tartva – ellenállnának.

Nem világos ugyanakkor, hogy a preventív vagy nyitott kegyelemre vonatkoznak-e a szokásos eljárási szabályok. Rendes körülmények között az elnöki kegyelmet kérni kell, vagy el kell fogadni az elnöktől. Viszont ez esetben a kegyelem elfogadása sokak szemében egyenlő lehet a bűnösség vagy a törvénysértés hallgatólagos beismerésével – még akkor is, ha az érintetteket hivatalosan nem vádolták semmilyen bűncselekménnyel.

„Ezek kivételes körülmények, és jó lelkiismerettel nem maradhatok tétlen" – mutatott rá Biden hozzátéve, hogy ha az érintetteket fel is mentenék, Trump bosszúhadjárata – vagyis egy esetleges büntetőeljárás – helyrehozhatatlanul károsíthatja a hírnevüket és tönkre teheti őket pénzügyileg.

Anthony Fauci közel 40 éven át vezette a Nemzeti Allergia- és Fertőző Betegségek Intézetét (NIAID), és a COVID-19 világjárvány elleni küzdelem nyilvános arca volt Trump hivatali ideje alatt. Ebben a minőségében kivívta magának a republikánus elnök haragját azzal, hogy – bizonyítékok híján – nem volt hajlandó kijelenteni, hogy a Covidot okozó új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) egy kínai egy kínai laboratóriumból származik. A konzervatívok gyűlöletének a célpontjává vált a szerintük jogsértő járványkezelési – maszkviselési és távolságtartási – előírásokért.

A vezérkari főnökök egyesített bizottságának korábbi elnöke tarthatott volna a leginkább Trump bosszújától. Mark Milley a Capitolium ostromával fűszerezett 2021-es hatalomátadás idején biztosította a kínai hatóságokat, hogy az Egyesült Államok stabilitása nem forog veszélyben. Egy 2023-as bejegyzésében Trump azt írta a Truth Social nevű közösségi platformján, hogy ezt a „szörnyű tettet régebben HALÁLLAL büntették volna”. Egy Bob Woodwarddal folytatott beszélgetés során – amelyet a neves újságíró a Háború („War”) című, közvetlenül a tavalyi választások előtt publikált könyvére készülve folytatott a volt vezérkari főnökkel – Milley állítólag „a velejéig fasisztának” titulálta Trumpot.

Biden kegyelmet adott a január 6-i támadást vizsgáló bizottság tagjainak – köztük Liz Cheney republikánus ex-képviselőnek –, valamint a testület előtt tanúskodó rendőrtiszteknek.

Mivel a preventív kegyelemre nincs precedens, nem tudni, hogyan viszonyulnak majd hozzá a bíróságok, amelyek azonban rendszerint tágan értelmezik az elnök alkotmányos hatásköreinek – például a kegyelem – gyakorlását, mutat rá a Washington Post. A legközelebbi történelmi analógia a Richard Nixoné. Utódja, Gerald Ford teljes körű kegyelemben részesítette, miután a Watergate-botrány kapcsán lemondott. Nixont nem vádolták ugyan meg, de ügyészségi vizsgálat folyt ellene.

Biden rekordot állított fel a legtöbb egyéni kegyelem tekintetében: összesen több mint 4000 elítélt büntetését törölte el vagy változtatta meg.

Mandátuma utolsó pillanataiban házi őrizetre változtatta egy bennszülött aktivista, Leonard Peltier büntetését, akit életfogytig tartó szabadságvesztésre ítéltek két FBI-ügynök megöléséért az 1975-ös Pine Ridge-i lövöldözés idején.

Előzőleg, pénteken bejelentette, hogy csaknem 2500 olyan embernek a büntetését enyhítette, akiket erőszakmentes kábítószer-bűncselekmények miatt ítéltek „a jelenlegi törvények, politika és gyakorlat szerint” aránytalanul hosszú börtönbüntetésre.

December elején elengedte a fiára, Hunterre a fegyvertartási szabályok megsértése és adócsalás miatt kiszabott börtönbüntetést, illetve kegyelmet adott neki minden esetleges bűncselekményért, amelyet egy adott, 11 éves időszakban elkövethetett.

Ugyancsak megelőző jelleggel kegyelmet adott három testvérének, valamint sógorának és sógornőjének. "A családom könyörtelen támadásoknak és fenyegetéseknek volt kitéve, amelyeket kizárólag az a vágy motivált, hogy engem bántsanak" – magyarázta a távozó elnök hozzátéve, hogy sajnos nincs oka azt hinni, „hogy ezek a támadások véget értek".

Előző elnöki ciklusa végén Donald Trump maga is fontolgatta, hogy kegyelemben részesít mindenkit – beleértve önmagát – a 2020-as elnökválasztás megdöntésére irányuló sikertelen kísérlet kapcsán. Bánhatta, hogy végül nem lépte meg, ugyanis a 2020-as elnökválasztásokkal kapcsolatos bűnügyi eljárások kis híján az újabb mandátumába és a szabadságába kerültek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?