Irán a legfejlettebb orosz légvédelmi rendszerrel várhatja az izraeli légierőt
Izrael háborúja a Hamász és a Hezbollah ellen Irán válaszát váltotta ki, de Teheránnak nem áll érdekében szélesebb háborús konfliktus kirobbantása Izraellel, ugyanakkor az orosz SZ-400-as iráni légvédelmi rendszer miatt az izraeli légierőnek nincs egyszerű dolga – vélik a szakértők az eszkalálódott közel-keleti válság kapcsán. Közben az éjszaka folyamán Izrael ismét lecsapott Bejrútra, a Teherán által ellenőrzött Libanon fővárosára.
„Teljes mértékben legitimnek” nevezte Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője Teheránban a pénteki imán az Izrael ellen kedd este végrehajtott iráni rakétatámadást, és arra figyelmeztetett, hogy Izraelnek „már nincs sok hátra”. Az Izraelre mért iráni rakétacsapás Hamenei szerint „minimális” büntetés volt Izrael bűneiért. Leszögezte, hogy Irán nem fogja halogatni, de nem is fogja elsietni „kötelessége teljesítését”, vagyis hogy szembeszálljon Izraellel.
Hamenei, aki csaknem öt év után most először vezette a hagyományos pénteki imát, azt hangoztatta a nagyrészt arab nyelven, hatalmas tömeg előtt elmondott beszédében, hogy Irán szövetségesei nem hátrálnak meg Izraellel szemben. „Az ellenállás a térségben nem fog meghátrálni a vértanúhalálok ellenére sem, és győzedelmeskedni fog” – idézte az MTI az ajatollahot.
Az iráni Forradalmi Gárda az állami televízióban azt közölte kedd este, hogy kétszáz rakétával támadta Izraelt megtorlásul Abbász Nilforusánnak, a Forradalmi Gárda helyettes parancsnokának, Haszan Naszrallahnak, a Hezbollah libanoni milícia vezetőjének és Iszmáil Haníjénak, a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet vezetőjének meggyilkolása miatt. Az iráni támadások célpontja három izraeli légi támaszpont és Izrael külföldi biztonsági szolgálata, a Moszad főhadiszállása volt a teheráni tájékoztatás szerint.
Teherán elkerülné a további eszkalációt?
Sayfo Omar, a budapesti Migrációkutató Intézet kutatási vezetője szerint Izrael háborúja a Hamász és a Hezbollah ellen Irán válaszát is kiváltotta ki, de Teheránnak nem áll érdekében egy szélesebb háborús konfliktus kirobbantása Izraellel. Mint mondta, az iráni rakétatámadás után is egyértelmű, hogy az ország elkerülné a további eszkalációt, miközben az izraeli válaszlépések és a Hezbollah provokációi is azt mutatják, hogy a béke esélye továbbra is rendkívül ingatag a térségben. Irán vonatkozásában a szakértő úgy látja, hogy az iráni front bővítése Izrael számára sem elsődleges cél.
„Minél rosszabb az iráni gazdaság helyzete, annál kevesebb erőforrást tud Teherán biztosítani a proxyhálózatai fenntartására, amelyek biztonsági fenyegetést jelentenek Izrael számára” – fogalmazott a Magyar Nemzetnek nyilatkozva az elemző. A térségben egy szélesebb körű konfliktus esélye továbbra is fennáll, figyelmeztetett a szakértő, mivel a katonai műveletek, rakétacsapások és fenyegetések folytatódnak.
Castel: az SZ-400-as rendszert Izrael 2015 óta „kóstolgatja” Szíriában
Robert C. Castel aradi származású izraeli biztonságpolitikai szakértő Facebook-bejegyzésében Irán kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy az orosz S-400-as légvédelmi rendszer első egységei a nyár folyamán megérkeztek Iránba. Szerinte az előző generációs SZ-300-as jelenléte nem jelentett komoly akadályt Izrael számára az áprilisi válaszcsapás végrehajtása során. Az SZ-400-as rendszert viszont Izrael 2015 óta „kóstolgatja” Szíriában – tette hozzá. Castel úgy véli, jelenleg az izraeli légierőnek sokkal nagyobb kihívásokkal kell szembenéznie, mint idén áprilisban.
„Ugyanakkor tisztában kell lenni azzal is, hogy a kis számú SZ-400, amit Irán az oroszoktól kapott, nem képes lefedni az ország összes stratégiai koronaékszerét. Arról nem is beszélve, hogy korántsem világos, hogy az augusztusban leszállított eszközöket sikerült-e hadrendbe állítani, integrálni a meglévő rendszerbe, és hatékonyan működtetni. Végezetül, ne felejtsük el, hogy itt nem egy steril körülmények között lezajló párbajról van szó. Nem két technológia (F-35 kontra SZ-400) áll egymással szemben, hanem két állam, a maguk teljes eszköztárával” – fogalmazott a szakértő.
Közben az éjszaka folyamán ismét lecsapott Izrael Libanon fővárosára, Bejrútra. Robbanások rázták meg a várost, miközben időleges nappali világosság támadt az izraeli vadászgépek bombázása nyomán. Az eddigi legsúlyosabb támadást élte át a főváros, rengeteg a halott és a sérült. Andrei Schwarz román külpolitikai szakértő szerint Libanon már jó ideje gyakorlatilag megszűnt létezni, az országot Irán ellenőrzi, s támadási terepnek használja Izrael ellen, akárcsak Gázát.
CSAK SAJÁT