Iohannis: földgáztárolóink tele vannak, de szeretnénk egy biztonsági tartalékot is

Klaus Iohannis államelnök csütörtökön kijelentette, hogy Románia földgáztárolói tele vannak, de szükség van egy biztonsági tartalékra.

„Meg kell értenünk, hogy az energia területén szakaszokra bontott tervre van szükségünk, és ez nekünk megvan. Először is rövid és nagyon rövid távra kell terveznünk, hogy az idei télen az ellátást megoldjuk, majd rövid és középtávra a következő néhány télre, évre, és végül szükségünk van egy hosszú távú tervre, amely nemcsak az energiafüggetlenségünket biztosítja, hanem még az exportra is elegendő energiát biztosít számunkra” – jelentette ki Iohannis Gitanas Nauseda litván államfővel való találkozója után.

Ami az idei telet illeti, elmondta, hogy a földgáztárolók tele vannak, mivel azonban úgy gondolják, hasznos lenne egy biztonsági tartalék, tárgyalásokat folytatnak további importmennyiségekről, amelyek nem Oroszországtól származnak. Rámutatott, a belföldi szükséglet fedezésére gondolnak, de arra is, hogy a szomszédos Moldovai Köztársaságnak is szállítanak belőle, ha ott nagyon súlyos lesz a helyzet.

Fotó: presidency.ro

A középtávú terv részét képezi az új erőforrások kiaknázása, például a fekete-tengeri gáztartalék kitermelése – mondta Iohannis, hozzátéve: határozott ígéretet kaptak arra, hogy a következő év folyamán elkezdődik a beruházás.

Emellett Románia támogatja az újrahasznosítható energia termelését és használatát, valamint kisméretű atomerőművek építését is tervezi. Iohannis szerint mindez hozzá fog járulni az ország energiafüggetlenségének eléréséhez, olyan mennyiségű energia termeléséhez, hogy exportálni is lehessen, illetve ahhoz is, hogy biztosítsa Románia áttérését a zöld gazdaságra.

Gitanas Nauseda litván elnök emlékeztetett, hogy Litvánia volt az első ország, amely teljes egészében függetlenítette magát az orosz földgáztól, kőolajtól, nyersolajtól. Elmondta, az ország hosszabb távú tervei között szerepel, hogy 10–15 éven belül a villamosenergia szempontjából is független legyen és képes legyen exportálni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?