Európa-szerte buzdítják oltakozásra a lakosságot – új hullámtól tartanak a delta variáns terjedése miatt

Bár tovább javult a járványhelyzet az európai országokban, a kormányok újabb hullámtól tartanak a sokkal fertőzőbb delta variáns terjedése miatt. Sok helyen elismerik: ezzel szemben védelmet csak a koronavírus elleni oltás nyújt, az is akkor, ha mindkét dózis oltóanyagot megkaptuk. Európai körkép.Illusztráció forrása: Agerpres/EPA

Franciaország

Megvan a lehetősége Franciaországban, hogy már július végén kialakul a koronavírus-járvány negyedik hulláma a fertőzőbb delta variáns térnyerése miatt, amennyiben nem gyorsul az oltási kampány – véli a francia kormány. A hatóságok szerint már a fertőzések 30 százaléka köthető a delta variánshoz, és vannak országok, amelyek példája azt mutatja, hogy ez a járvány berobbanásának előjele lehet. A kormányszóvivő ugyanakkor úgy látja, nem törvényszerű, hogy július végén berobban az új hullám, „mivel az oltás a legfőbb eszköz annak megakadályozására, hogy a kórházakat elárassza egy újabb hullám”.

A napi esetszám átlaga az elmúlt hét napban 10 százalékkal megemelkedett, jelenleg 2 ezer, a pozitív tesztek aránya azonban alacsony, alig 0,8 százalék, a vírus reprodukciós rátája pedig 0,6 százalékos, azaz nem minden fertőzött adja tovább a vírust. A delta variáns erősödése ellenére a kórházakban ápoltak száma az elmúlt 7 napban csökkent: jelenleg 7913 ezer fertőzött van kórházban, közülük 1100-an vannak intenzív osztályon, az elhunytak száma az elmúlt 24 órában 17-tel emelkedett, a Covid-19 szövődményeiben 111 ezren vesztették életüket.

Németország

Németországban pénzbírsággal sújthatják azokat, akik kihagyják a koronavírus elleni oltás második adagját, legalábbis erre vonatkozó javaslatot sürget több német politikus és szakember sajtóbeszámolók szerint, miután az oltási központok többségét üzemeltető Német Vöröskereszt (DRK) tapasztalatai alapján az utóbbi napokban csökkent az oltási hajlandóság. A tartományi rangú fővárosban, Berlinben például az esetek 5-10 százalékában nem jelenik meg az oltásra jelentkező a második adag beadására lefoglalt időpontban, és nem is törli az időpontot.

Ez nem csupán ellentétes a társadalmi szolidaritás elvével, hanem költségeket is okoz, amelyeket legalább részben meg kell térítettni. Ezért 25-30 eurós bírságot kell kivetni mindenkire, aki az időpont törlése nélkül kihagyja a második oltást, javasolják. Mások szerint viszont nem a büntetés és az oltási kötelezettség a megoldás. Amerikai mintára a „pozitív ösztönzést” kellene alkalmazni, így például be lehetne vezetni, hogy koncertekre, sporteseményekre, múzeumokba szóló ingyenes belépő jár a második oltásért.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A járvány év elején indult harmadik hulláma május óta gyengül Németországban, azonban a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) hétvégi adatai szerint több mutató ismét romlott. A legfontosabb mutatóként számon tartott úgynevezett hétnapi fertőzésgyakoriság, azaz a megelőző hét napon regisztrált fertőződések százezer lakosra vetített száma az egy nappal korábbi 4,9-ről 5,0-re emelkedett. Ez a mutató legutóbb június elején emelkedett.

Horvátország

Az új fertőzések emelkedése miatt Horvátországban attól tartnaak, hogy a tavalyi évhez hasonlóan már augusztus 15-én véget érhet a turisztikai szezon. Tíz hét folyamatos csökkenés után július 5-ei adatok szerint a múlt héten 22 százalékkal nőtt Horvátországban az újonnan regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma a megelőző héthez képest.

A horvát közegészségügyi intézet (HZJZ) nem elégedett az átoltottság arányával sem: szerették volna, ha június végéig sikerül beoltani a lakosság felét, de a számok ennél sokkal alacsonyabbak, mindössze 35 százalék kapta meg valamelyik vakcina első dózisát. Zágráb attól tart, hogy az alacsony átoltottság miatt egy újabb járványhullám érheti el Horvátországot. Járványügyi szakemberek szerint – ha tovább nő az újonnan fertőzöttek száma – Horvátország hamarosan lekerülhet az úgynevezett zöld jelzésű országok listájáról, és más országok, ahonnét a turisták érkeznek, szigorításokat vezethetnek be a tengerparti országgal szemben.

Spanyolország

Különösen a fiatalok körében erősen növekedett a fertőzöttek száma Spanyolországban, péntek óta 32 607 új esetet regisztráltak a helyi egészségügyi hatóság hétfői összesítése szerint. Ez 85 százalékkal magasabb érték a múlt hetinél, amit a fokozottan fertőzőképes delta-variáns terjedésével magyaráznak, különösen a még nem immunizált fiatalok körében.

Az elmúlt két hétben százezer lakosra átlagosan 204 koronavírus-fertőzött jutott. Ez a mutató a 20-tól 29 évesig terjedő korosztályban viszont 640 fő százezer lakosra vetítve. Spanyolországban korcsoportonként halad a lakosság immunizálása, így a fiatalabb korosztályok még alig jutottak vakcinákhoz. A negyven évesnél idősebb spanyolok mintegy 89 százaléka már megkapta a koronavírus elleni védőoltás legalább egyik dózisát, míg ez az arány 14 százalék a 20-29 évesek körében.

Szlovénia

Tavaly augusztus óta nem volt ilyen kevés új fertőzött Szlovéniában, de a gyorsabban terjedő delta variáns miatt szigorítanak a beutazási szabályokon. Ljubljana szombattól a beoltottságtól és a negatív teszteredménytől függetlenül rendelt el automatikus tíznapos karantént többek között a Franciaországból, Írországból, Liechtensteinből, Nagy-Britanniából és Egyiptomból érkezőkkel szemben. Utóbbi meglepetésként érte a szlovéneket, akiknek Egyiptom az egyik legkedveltebb nyaralóhelye.

A valamivel több, mint kétmillió lelket számláló Szlovéniában védőoltást eddig 821 208-an kaptak, közülük 695 971-en már a második adagon is túl vannak. Ez a felnőtt lakosság 47, illetve 40 százaléka.

Ausztria

A stabilan alacsony számú új koronavírusos megbetegedések ellenére Ausztriában aggodalmat okoz a delta variáns terjedése, ezért egyes tartományokban rendkívüli kampánnyal igyekeznek az embereket az oltás felvételére késztetni. Többek között ideiglenes oltópontokat állítanak fel, oltásmaratonokat szerveznek, ahol időpontfoglalás nélkül lehet vakcinához jutni, de például egy bevásárlóközpontban is oltani kezdenek. Az osztrák lapok arról cikkeznek, hogy nem véletlen a tartományok oltási hajlandósága, hiszen a tartósan alacsony esetszámok ellenére az új megbetegedések mintegy felét már a delta variáns teszi ki Ausztriában.

Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a sokkal fertőzőbb delta variánssal szemben csak a teljes immunitással rendelkezők – vagyis azok, akik mindkét oltásukat felveszik – vehetik fel hatékonyan a harcot.

Kapcsolódók

Kimaradt?