Erősen indított Trump a republikánus előválasztáson

Történelmi győzelmet aratott Donald Trump az Iowa államban tartott republikánus előválasztáson. Megfigyelők szerint az eredmény azt jelzi, hogy az ellene zajló jogi eljárások sokasága ellenére az Egyesült Államok 45. elnökének pozíciója kikezdhetetlen az amerikai konzervatív szavazók körében.

A szavazatok több mint 50 százalékát szerezte meg Donald Trump a republikánus elnökjelöltségért zajló verseny első állomásán, Iowában. A második helyért zajló küzdelem annál szorosabb eredménnyel zárult. Ron DeSantis floridai kormányzó 21 százalékot szerzett, egyetlen százalékponttal előzve meg Nikki Haley volt dél-karolinai kormányzót és ENSZ-nagykövetet.

A szavazás eredménye mindenekelőtt azt mutatja, hogy a republikánus választók egyetértenek a volt elnökkel abban, hogy az ellene zajló büntetőeljárások politikai jellegűek – mutat rá a CNN.

A meglepetés lett volna váratlan

Trump győzelme igazolta a papírformát, a hétfői szavazás előtt készült közvélemény-kutatások ugyanis 50 százalék körüli eredményt jósoltak az Egyesült Államok 45. elnökének. Annak ellenére is, hogy ellenfelei kemény szövetségeseket állítottak csatasorba ellene. DeSantist támogatta Kim Reynolds iowai kormányzó, nem utolsó sorban pedig a közép-nyugati állam rendkívül befolyásos evangéliumi keresztyén egyházának több vezetője. Haley – a mögötte álló tőkeerős finanszírozóknak köszönhetően – elárasztotta hirdetésekkel a helyi médiát. A volt dél-karolinai kormányzó csaknem 40 millió dollárt költött az iowai kampányára, több mint kétszer annyit, mint egykori főnöke.

Fotó: Agerpres/EPA

Mindezek ellenére Trump előnye annyira világosnak tűnt, hogy az Associated Press mindössze a jelölőgyűlések megnyitása után félórával győztest hirdetett. A volt és reménybeli elnök mind a 99 megyében vezetett. Előnye csaknem háromszorosa az eddigi rekord 11 százalékpontnak, amellyel George W. Bush 2000-ben lekörözte legközelebbi riválisát.

Kiveszőben lévő hagyomány

Évtizedek óta Iowával kezdődnek az amerikai előválasztások, amelyek végén kiválasztják a két nagy párt elnökjelöltjét. Az aprócska közép-nyugati állam nemcsak az első az előválasztási naptárban, de az eljárást tekintve is kilóg a sorból.

Iowa polgárai évtizedek óta caucusnak nevezett - városházákon, iskolai tornatermekben vagy templomokban tartott – választási gyűléseken döntik el, melyik jelölt képviselje a pártot a soron következő elnökválasztáson. Míg másutt egész napon tartó állóurnás szavazást rendeznek, sok helyütt pedig levélben történő szavazást is, a caucusra a szavazók adott időben, egyszerre érkeznek, meghallgatják az egyes jelöltek támogatására buzdító beszédeket, majd általában egy üres papírlapra felírják a preferenciájukat. Az eljárás rendkívüli szervezést igényel a jelöltek részéről, ugyanis Iowa 99 megyéjében összesen 1657 körzetben tartanak jelölőgyűlést, és ezek mindegyikére úgynevezett „caucus-kapitányt” kell küldeniük, aki lényegében helyettük kortesbeszédet tart, és megszervezi a környék lakóinak a mozgósítását.

Nem csoda, hogy a caucus kezd kikopni az amerikai politikai hagyományból. A demokraták mindössze két államban, Idahóban és Wyomingban tartanak továbbra is jelölőgyűlést. Idén Iowában több héten tartó levélszavazás útján döntenek a jelöltjükről, az eredményt március 5-én teszik közzé. A republikánusok ezen a téren is konzervatívabbak: Iowával együtt hét államban lesz idén is republikánus caucus.

A verseny vége?

Az iowai sikerből általában nem lehet messzemenő következtetéseket levonni az előválasztás végkimenetelét illetően. Az elmúlt fél évszázadban itt győzedelmeskedők közül mindössze hat politikus szerezte meg végül pártja elnökjelöltségét. A Republikánus Párt esetében utoljára az ezredfordulón volt példa erre. Elemzők ugyanakkor úgy vélik, hogy ezúttal Iowában be is fejeződött a verseny. „Donald Trump iowai győzelme ráerősít arra, hogy a volt elnök oly mértékben birtokolja a Republikánus Pártot, ahogyan azt korábban senki” - írta kommentárjában a Financial Times hozzátéve, hogy úgy tűnik, a 2024-es előválasztás lezárult.

Vivek Ramaswamy nagyvállalkozó, aki Iowában nyolc százalékot szerzett, visszaelépett, és bejelentette, hogy Trumpot támogatja. Chris Christie, New Jersey állam kormányzója – az egyetlen republikánus rivális, aki az elmúlt hónapokban Trumpot támadni merészelte – már az iowai szavazás előtt egy héttel bedobta a törülközőt.

Hiába próbálják megfogni riválisai, a republikánus jelöltállítási verseny egyszemélyesnek tűnik – írta le a helyzetet a New York Times, kiemelve, hogy DeSantis és Haley versengése csak megkönnyítheti Trump dolgát.

Az eredményhirdetés után, a választóihoz intézett beszédében a floridai kormányzó fogadkozott, hogy a kezdeti kudarc ellenére nem adja fel. Megfigyelők ugyanakkor úgy látják, hogy az előválasztások következő állomásán, New Hampshire-ben nehezen teljesíthet jobban, éppen ezért senkit nem lepne meg a korai visszalépése.

Nikki Haleynek más számításai lehetnek. Ő Iowában eleve nem számított rendkívüli eredményre, és New Hampshire-re fókuszál, ott akarja megelőzni DeSantist a második helyért zajló versenyben. Akkor eldőlhet az is, hogy milyen folytatást képzel el a maga számára az egykori ENSZ-nagykövet. Ha továbbra sem lesz hajlandó keményebben nekimenni egykori főnökének, az annak a jele lehet, hogy Trump jelölttársa akar lenni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?