Egy hónapot kapott a magyar kormány a jogállamisági problémák megoldására

Amennyiben nem találja kielégítőnek a kormány által tett lépéseket, az Európai Bizottság az uniós források befagyasztását fogja kezdeményezni.

Az Európai Bizottság (EB) egy utolsó hónapot adott Magyarországnak, hogy kezelje a jogállamisággal kapcsolatos aggályokat, mielőtt felkérné az Európai Unió kormányait tömörítő Tanácsot, hogy az függessze fel azokat a forrásokat, amelyek Magyarországnak a 2021–2027-es uniós költségvetéséből járnának, írja a Telex az Euractiv nyomán. Orbán Viktor kezet fog Ursula von der Leyennel, az EB elnökével | Fotó: MTI

A Bizottság pénteken közölte, megbízta Johannes Hahn költségvetési biztost, hogy tájékoztassa Orbán Viktor kormányát azokról az intézkedésekről, amelyeket az EU végrehajtó hatósága javasolni kíván az uniós kormányoknak, ha Magyarország korrekciós intézkedései nem megfelelőek.

Az új határidő egy uniós jogállamisági eljárás, az úgynevezett „kondicionalitási mechanizmus” része, amelynek célja, hogy megvédje az EU pénzügyi érdekeit a jogállamiság valamely uniós kormány általi megsértésével szemben. Ez az eljárás külön zajlik, elválasztva a többi jogi vagy politikai – így az Európai Parlament által indított – eljárástól, amelyet az EU valamely szerve indított Magyarország kormányával szemben.

Az EU végrehajtó hatalmának aggályai vannak az igazságszolgáltatás, a média és a nem kormányzati szervezetek függetlensége miatt is. Mindezekről ugyan már évek óta, többször is tájékoztatták a kormányt, ám a jogállamisági rendelet hatályba lépése, majd a magyar kormány által kezdeményezett európai bírósági felülvizsgálata és jóváhagyása utána végül az Európai Bizottság április végén indította meg a jogállamisági eljárást Magyarország ellen.

A magyar kormány június végén küldte meg a válaszait a közbeszerzési rendszerrel, a nyomozó- és vádhatóságok függetlenségével, a korrupció elleni harccal és a mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatos uniós aggályokra. Ezek értelmében 15 százalék alá mérséklik az egy ajánlattevős közbeszerzések arányát, korrupciós ügyekben pedig bárki fordulhat bírósághoz jogorvoslatért, ha az ügyészség leállítaná az eljárást. A kormány igyekszik csökkenteni a speciális, gyors törvényalkotást, az általa kezdeményezett jogalkotást megelőzően időt hagyva a társadalmi konzultációra. A speciális, gyors törvényalkotást a kormány igyekszik csökkenteni.

A magyar kormány és az EB közti alkudozások tétje az 5,8 milliárd euró értékű kohéziós alapokhoz való hozzáférés. Egy névtelenül nyilatkozó magasrangú uniós vezető szerint az EB a kohéziós alapok részleges befagyasztásában gondolkodik, hogy a szankció arányos legyen a problémával. „De jelentős összegű javaslat lesz, nem szimbolikus” – idézi a politikust a g4media.ro a Reuters alapján.

Kapcsolódók

Kimaradt?