Csodával határos módon még mindig találnak túlélőket a romok alatt – Több mint 41 ezren meghaltak

Két nőt húztak ki a romok alól a dél-törökországi Kahramanmaras városában, egy anyát és két gyermekét pedig Antakia városában mentettek ki szerdán. Bár a február 6-ai pusztító földrengés óta kilenc nap telt el, és elméletileg nagyon kicsi az esély arra, hogy túlélőket találnak, még mindig „vannak csodák”. A halálos áldozatok meghaladta a 41 ezret. 

A mentőalakulatok most az áldozatok ellátására fordítják figyelmüket, miközben számos nemzetközi kutató-mentő csapat már elhagyta a helyszínt – tudósít a Reuters.

Mintegy 228 órával a rengés után egy Ela nevű nőt és gyermekeit, Meysamot és Alit húzták ki egy antakiai lakóház romjai alól – jelentette az Anadolu állami hírügynökség. A mentők is ujjongtak és megölelték egymást, amikor sikerült megmetneniük a 74 éves nőt Kahramanmarasban, korábban pedig egy 46 éves anyát emeltek ki élve a romok alól két gyermekével ugyanabban a városban.

Fotók: Agerpres/EPA

Közben elkezdtek terjedni az elbeszélések arról, hogy az emberek napokig a romok alá temetkezve hogyan élték túl a katasztrófát.

Huseyin Berber, egy 62 éves cukorbeteg férfi 187 órát élt túl a törmelék alatt, miután a háza földszintjének beomlott falait egy hűtőszekrény és egy szekrény támasztotta meg, így csak egy fotel maradt neki, amelyben ülhetett, és egy szőnyeg, amellyel betakarózhatott. Csak egy üveg vize volt, és amikor az elfogyott, kénytelen volt meginni a saját vizeletét – mondta a mersini városi kórház egyik ágyáról. „Kiabáltam és kiabáltam és kiabáltam, de senki sem hallott engem. Úgy ordítottam, hogy fájt a torkom... Aztán egyszer csak valaki kinyújtotta a kezét és megfogta a kezemet. Kihúztak – mesélte a túlélő.

A mentőakciók ma már ritkák, de még mindig vannak ilyen csodás esetek, tette hozzá a Reuters.

Törökországban és Szíriában a halálos áldozatok száma együttesen meghaladja a 41 ezret, és több millió embernek van szüksége humanitárius segítségre, sok túlélő pedig hajléktalanná vált a fagyos téli időben. A térség egészségügyi infrastruktúrájának nagy része megsérült vagy működésképtelenné vált a földrengések következtében, és az egészségügyi hatóságokra erejüket meghaladó feladat hárul.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közölte, hogy különösen aggódik az emberek sorsa miatt Északnyugat-Szíriában, a lázadók által ellenőrzött régióban, ahol kevés a segélyhez való hozzáférés. A WHO sürgette Bassár el-Aszad szíriai elnököt, nyisson meg több határátkelőt Törökországgal, hogy a segélyek átjuthassanak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?