Az orosz hibrid hadviselésre figyelmeztet a The Guardian az elmaradt romániai elnökválasztás kapcsán

A The Guardian szerkesztősége arra figyelmeztet, hogy a romániai választásokba a TikTok-on keresztül történő orosz beavatkozás, valamint a Grúziában történtek ébresztőnek kell lenniük az Európai Unió számára a februári németországi választások előtt.

A brit újságírók úgy vélik, hogy Románia intézkedése – a választások törlése – helyes volt, de hangsúlyozzák, hogy Brüsszelnek gyorsan és határozottan be kell avatkoznia a hasonló orosz támadások ellen azokban az országokban, ahol az elkövetkező időszakban választásokat tartanak.

„A közösségi médiában kreált Putyin-párti jelölt sikere megerősítette, hogy Oroszország hibrid hadviselési taktikája most már milyen mértékű fenyegetést jelent” – írják a brit újságírók. A The Guardian vezércikkei a kiadvány újságíróinak véleményét képviselik a legfontosabb globális jelentőségű témákról.Brüsszelnek gyorsan és határozottan be kell avatkoznia a hasonló orosz támadások ellen | Illusztráció: AdobeStockA híres 2024 a történelem legnagyobb választási éve volt, 72 országban 3,7 milliárd embert érintő szavazással. Sajnos Romániában ez volt az az év, amelyben a demokrácia kisiklott ahelyett, hogy győzedelmeskedett volna. Az ország alkotmánybíróságának múlt heti példátlan lépése, hogy az orosz beavatkozás vádja miatt megsemmisítette az elnökválasztást, mérföldkőnek számít a kelet-európai politika egyre viharosabbá váló színterén” – írja a The Guardian.

Emlékeztetnek, a döntés azt követően született, hogy Vlagyimir Putyin egyik szélsőjobboldali csodálója, aki a választásokig egyszámjegyű szavazatarányt ért el, elképesztő módon az első helyre került az első fordulóban. A feloldott titkosszolgálati jelentések szerint Călin Georgescu olyan szavazásból profitált, amelyet különböző tiltott eszközökkel, többek között kibertámadásokkal és egy orosz finanszírozású TikTok-kampánnyal manipuláltak.

A Kreml egyre inkább hibrid hadviselési technikákat alkalmaz, megpróbálja beszennyezni a közbeszédet és aláásni az Európai Unióhoz és a NATO-hoz való csatlakozásra irányuló törekvéseket, figyelmeztetnek. Moldova közelmúltbeli elnökválasztását és az EU-hoz való csatlakozási szándék alkotmányba foglalásáról szóló népszavazást egyaránt a Kreml beavatkozásának vádjai árnyékolták be. Grúziában Salome Zourabishvili elnök azzal vádolta a kormányzó Grúz Álom pártot, hogy orosz segítséggel manipulálta a tavaly októberi választásokat. Moszkva dezinformációkat is terjesztett és szélsőjobboldali csoportokat finanszírozott, és olyan kérdésekben, mint az LMBTQ+ jogok, erőszakos „nyugatellenes” érzelmeket szított.

A választások aláásása egy uniós államban – és NATO-tagállamban – egy újabb ébresztő Brüsszel számára, amely megpróbálja rákényszeríteni a közösségi hálózatokat, hogy megfeleljenek a digitális szolgáltatásokról szóló törvényben meghatározott szigorúbb moderálási szabályoknak. A múlt hónapban a német hírszerző szolgálatok elemzése arra figyelmeztetett, hogy Oroszország valószínűleg megpróbálja befolyásolni a szavazást, amelynek eredménye döntő hatással lesz a nyugati Ukrajna-politikára. A demokraták számára sürgős prioritássá kell válnia annak, hogy ezen a téren is előrébb jussanak.

A TikTok által segített Călin Georgescu valószínűtlen felemelkedése csak a legszembetűnőbb példája annak, hogy a közösségi hálózatok és üzenetküldő platformok segítségével megkerülhetők a főáramú információforrások. Oroszország és az európai szélsőjobboldali pártok egyre ügyesebben és hatásosabban használják ezeket a fórumokat arra, hogy dezinformáción és torzításon alapuló alternatív politikai valóságot teremtsenek. Mivel a szabályszegésről számos bizonyíték gyűlt össze, a román hatóságoknak nem volt jó választásuk. A választások megismétlésére vonatkozó döntés azzal a kockázattal jár, hogy elmélyíti a megosztottságot az amúgy is polarizált társadalomban, és delegitimálja a Călin Georgescu mellett leadott szavazatok valódi tiltakozó dimenzióját.

A választások jövő évi megismétlésekor elképzelhető, hogy a CCR döntésére adott reakció hatására a Putyin-párti, nacionalista, szélsőjobboldali pártok nagyobb arányban tudnak mozgósítani. De mivel Oroszország egyre elszántabban igyekszik aláásni a demokrácia gyakorlatát a szomszédos államokban és azon túl is, Bukarest helyesen tette, hogy meghúzta a határt és leállította a szavazást, szögezik le a brit újságírók.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?