Az EB-elnöke elleni bizalmatlansági indítvány megosztja az európai konzervatívokat – az olasz társelnök kitámadta az AUR-t

Gheorghe Piperea bizalmatlansági indítványa Ursula von der Leyen ellen megosztja az Európai Parlament konzervatív frakcióját, amelynek a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Giorgia Meloni pártja is tagja.

Az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) csoportja, amelyhez a szélsőséges AUR párt is tartozik, bizonyult a leginkább érintettnek az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány miatt – derül ki a Rador által idézett elemzésből.

A konzervatívok megosztottak: egy részük támogatja, más részük ellenzi az indítványt, miközben a többi európai parlamenti frakció többé-kevésbé egységes álláspontot képvisel, számol be a G4Media.

Összezördültek? | Korábbi fotó: George Simion Facebook oldala
Az ECR-en belül a román ultranacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) párt is a bizalmatlansági indítvány aláírói között van, összhangban a Von der Leyennel és kormányával szembeni éles kritikáikkal.
Az indítvány kezdeményezője egyébként Gheorghe Piperea, az AUR európai parlamenti képviselője.
A frakció legnagyobb pártja, az Olaszország Fivérei (FdI) viszont az indítvány ellen fog szavazni – erről Nicola Procaccini olasz EP-képviselő, a frakció társelnöke beszélt hétfőn a plenáris vitában.

Procaccini a bizalmatlansági indítványt „hibának” és „politikai ajándéknak” nevezte az ellenfeleik számára, és keményen bírálta annak támogatóit, nyíltan célozva a PiS-re és az AUR-ra is.
„Készítsék elő a pattogatott kukoricát!” – mondta Procaccini gúnyosan, mielőtt megkezdte éles hangú beszédét saját frakciótársai ellen.

Beszédében Procaccini az AUR pártot is kritizálta, amelynek államfőjelöltje, George Simion nemrég veszített a második fordulóban Nicușor Dannal szemben. „Sajnos vannak, akik szeretnek veszíteni, otthon is, meg itt is. Én nem szeretek” – mondta az FdI képviselője, egyértelművé téve, hogy folytatni kívánja a „többségi együttműködések építését” a Parlamentben.
Egyes EP-képviselők szerint Procaccini szavait közvetlenül Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke és az FdI vezetője diktálhatta.
A bizalmatlansági indítványt romániai, lengyelországi, észtországi, görögországi és litvániai EP-képviselők írták alá. Nagy valószínűséggel a francia, a dán és a horvát delegációk is csatlakoznak a támogatókhoz.

Egy forrás szerint az ECR 79 képviselőjéből akár 50 is megszavazhatja az indítványt, ami komoly visszalépést jelentene Procaccini vezetése számára.
Egy harmadik forrás szerint maga az indítvány is „komoly problémát” okoz a frakciónak, mert felszínre hozza a belső törésvonalakat, és konfliktust gerjeszt az olasz és a lengyel delegáció között.

Ennek ellenére minden megszólaló egyetértett abban, hogy ez nem fogja szétrobbantani a csoportot. „Olyanok, mint egy idős házaspár, amelynek tagjai jól ismerik egymást, és tudják, hogy jobb együtt maradni, mint egyedül” – fogalmazott egyikük.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT



Kapcsolódók

Kimaradt?