Az 1919-es román megszállás kivégzett mártírjaira emlékeznek

Az 1919-es román megszállás 95 éve kivégzett hódmezővásárhelyi mártírjaira emlékeznek szerdán az áldozatok emlékművénél - tájékoztatta az önkormányzat az MTI-t.

Az első világháború lezárulta után a román egységek - a francia megszállók távozását követően - 1919. április 29-éről 30-ára virradóra foglalták el Hódmezővásárhelyt. A románok több száz vagonnyi gabonát, lisztet, több ezer élőállatot rekviráltak. A történelmi adatok szerint 1919. július 25-e reggelén a magát rendőrparancsnoknak kiadó magyar származású román hadnagy, Berényi László felhozatta a városháza pincéjéből a korábban ártatlanul bebörtönzött helyi polgárokat, majd az egymáshoz kötözött emberek egy szakasznyi román katona kíséretében elindultak a város határába.

Román lovasság Budapesten Fotó: Wikipédia

A menetet rémülten figyelők közül Berényi többeket belöketett a halálmenetbe. A Hódmezővásárhelytől hat kilométerre lévő Nagy Dezső-féle tanyánál álltak meg, ahol a román katonák a foglyokat csoportokba állítva agyonlőtték. A holttesteket a tanya mellett temették el, exhumálásukra a tömeggyilkosság után bő egy héttel került sor. Ezt követően temethették el a családtagok a város temetőiben az áldozatokat.

A tömeggyilkosság 56 áldozatának csaknem fele harminc év alatti volt, túlnyomó többségük szegény sorban élt, földművesek, iparosok voltak. A történészeknek 47 - többségében hódmezővásárhelyi - férfit sikerült azonosítaniuk, de az áldozatok között akadtak mártélyiak is. Az áldozatok előtti tisztelgésül, a gyilkosságok helyszínének közelében, 1969-ben állítottak emlékművet. Itt tart megemlékezést az önkormányzat szerdán délelőtt, melyen Márki-Zay Péter polgármester mellett Vincze Gábor, a Tornyai-múzeum történésze mond beszédet.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?