Aszad „gyilkológépét” fedik fel: legalább százezer holttest hever szíriai tömegsírokban
Legalább százezer holttest hever a Damaszkusz melletti öt nagy tömegsírban, ahova az Aszad-rendszer hatóságai temették a tüntetéseken megölt vagy börtönökben megkínzott áldozataikat - állítja az amerikai központtal működő Szíriai Vészhelyzeti Akciócsoport (Syrian Emergency Task Force) vezetője, számol be az Euronews. Egy nemzetközi háborús bűnöket vizsgáló ügyész kedden azt mondta, hogy a szíriai tömegsírokban feltárt bizonyítékok a megbuktatott vezető, Bassár el-Aszad vezetése alatt működő állami „gyilkológépről” árulkodnak, amelyben becslése szerint 2013 óta több mint 100 ezer embert kínoztak és öltek meg – írja a Reuters.
Egyre többen szólalnak meg azok közül, akik teherautósofőrként, rakodóként vagy bulldózer-vezetőként voltak kénytelenek részt venni az Aszad-rezsim áldozatainak eltüntetésében, adja hírül az Euronews a Reuters alapján. „Nagyon, sőt szélsőségesen konzervatív becslés szerint” is legalább százezer holttest hever a Damaszkusz melletti öt nagy tömegsírban, ahova az Aszad-rendszer hatóságai temették a tüntetéseken megölt vagy börtönökben megkínzott áldozataikat – állítja az amerikai központtal működő Szíriai Vészhelyzeti Akciócsoport (Syrian Emergency Task Force) vezetője, Muaz Musztafa.
A Damaszkuszban tartózkodó aktivista a Reuters-nak adott telefonos interjújában arról beszélt, hogy a fővárostól negyven kilométerre északra található Kutajfah település mellett található az általa az évek során azonosított öt tömegsír egyike. A Reuters nem tudta ellenőrizni az aktivista állításait.
Ugyanakkor korábban a helyiek beszámoltak a Britain Channel 4 riporterének arról, hogyan zajlott a holttestek eltüntetése, amelynek fő felelőse az Aszad-rezsim légierejének titkosszolgálata volt. Gyümölcs és zöldségszállító hűtőkocsikban érkeztek a holttestek, egy ilyen kocsin 20-30. A legtöbb test szeme be volt kötve, és egyetlen fejlövés nyoma látszott rajta, mesélte egy sofőr a riportban. A település volt polgármestere szerint először a temető üres részére halmozták a testeket és bulldózerekkel takarták be földdel. Csak az érkezett kamionok számából tudnak következtetni a halottak számára, mivel magának a temetésnek nem lehettek tanúi, de körülbelül nyolcszor húsz méteres sávon akár négyszáz test is lehet.
Kapcsolódó
Szerte az országban a gyilkosságok gyanús helyszínein találnak tömegével személyi igazolványokat, útleveleket vagy jogosítványokat, amelyek alapján próbálják azonosítani a megölt polgárokat.
ID cards found at mass graves which are now being uncovered across Syria, showing the extent of the regime's brutality.
— Leila Al-Shami (@LeilaShami) December 16, 2024
Remember the world was prepared to normalise with this monster! pic.twitter.com/q1Q09R2xE5
Miután ez a terület betelt, a városon kívül kerestek megfelelő helyszínt a tömegsíroknak. Muaz Musztafa szerint onnan tudnak ezekről, hogy segítettek elhagyni Szíriát olyan embereknek, akiknek részt kellett venniük a holttestek szállításában vagy eltüntetésében. A tömegsírokat buldózerekkel temették be, ennek során a sofőrök gyakran parancsot kaptak a testek összezúzására is. A folyamat gyakorlatilag úgy működött, mint egy közszolgáltatást végző állami vállalat – hangzik el a brit négyes csatorna riportjában.
Muaz Musztafa aktivista aggodalmát fejezte ki a Reutersnak, mert a tömegsírok jelenleg is őrizetlenek, és fontos lenne azokat érintetlenül megőrizni annak érdekében, hogy később érdemi vizsgálatot lehessen lefolytatni. A Szíriából Oroszországba menekült diktátor, Bassár al-Aszad korábban tagadta a tömeggyilkosságokról és tömegsírokról szóló híradásokat, és azt mondta, hogy azokat szélsőségesek terjesztik.
A News.ro szintén a Reuters alapján arról számolt be, hogy Stephen Rapp, az Egyesült Államok volt háborús bűnökkel foglalkozó nagykövete miután meglátogatott két tömegsírt a Damaszkusz melletti Qutayfah és Najha városokban, a Reutersnek azt mondta: „minden bizonnyal több mint 100 000 eltűnt és halálra kínzott emberről van szó”. „Nem sok kétségem van a számokkal kapcsolatban, tekintettel arra, amit ezekben a tömegsírokban láttam” – tette hozzá.
„Tényleg nem láttam ilyesmit a nácik óta” – mondta Rapp, aki Ruandában és Sierra Leonéban vezette a háborús bűnöket vizsgáló bíróságok büntetőeljárásait, és aki a szíriai civil társadalommal együttműködve dokumentálja a háborús bűnök bizonyítékait, és segít előkészíteni az esetleges pereket.
Az alábbi videóban az Aszad-rezsim bűneiről számolnak be.
CSAK SAJÁT