Áldozatokat szedett a vulkán
Tizenegy túrázó holttestét már megtalálták, 12 személyt pedig eltűntnek nyilvánítottak, írja a 444.hu.
Vasárnap kitört Indonézia amúgy is legaktívabb vulkánja, a Marapi, a mentőalakulatok aznap és hétfőn összesen 63 embert tudtak lehozni a kitörés pillanatában a közel 3000 méter magas hegyen túrázó 75 hegymászó közül. Közülük 11 mászót hétfőn csak holtan tudtak lehozni a kürtő közeléből, 12 ember még nincs meg, de a kutatást egy újabb kitörés miatt el kellett halasztani.
A Marapi vasárnap 3 kilométer magas hamufelhőt a magasba lőve tört ki, a hatóságok kettes fokozatú riadót rendeltek el, ami azt jelenti, hogy a lakosság nem közelíthegti meg a vulkánt 3 kilométernél jobban.
A Jáva szigetén, Yogyakarta városától jó 20 kilométerre, sűrűn lakott területen található Marapi a 127 aktív indonéziai vulán közül a legaktívabb. A legutóbbi komoly kitöréssorozat 2010-ben történt, ekkor 353 embert öltek meg és 350 ezret kergettek el otthonukból a vulkáni hamuval kevert forró gázfelhők. A Marapi lejtőin is több ezren élnek, 1700 méteres magasságig.
A vulkán kitörései korábban akkor szedtek sok áldozatot, amikor úgynevezett piroklaszt árak alakultak ki. Ezek speciális hamufelhők, vagyis szilárd vulkáni törmelékből és - gyakran izzóan forró - vulkáni gázokból álló, a völgyekben a földfelszínt letarolva lezúduló izzófelhők. A piroklaszt árak nemcsak a hőmérsékletükkel pusztítanak, a mozgási energiájuk is óriási, 100 kilométer per órás sebességgel száguldhatnak és adott esetben egész településeket képesek letarolni.