A kitoloncolások felgyorsítását ígéri a német kancellár a solingeni késelés után
Olaf Scholz német kancellár a kitoloncolások felgyorsítására és az illegális migráció visszaszorítására tett fogadalmat hétfőn Solingenben tett látogatása során, abban a városban, ahol a hétvégén három embert ölt meg egy szíriai férfi, akit tavaly kellett volna kitoloncolni. A férfit azért nem vitték ki az országból, mert a hatóságok nem találták a menekültközpontban, ahol tartózkodnia kellett volna – írja a Reuters alapján a HotNews.ro.
„Ez terrorizmus volt, terrorizmus mindannyiunk ellen" – mondta Olaf Scholz, miután virágot helyezett el a támadás helyszínén. A támadás, amelynek fő gyanúsítottja egy szíriai férfi, aki az Iszlám Állam tagja volt, politikai vitát váltott ki a német menekültügyi és kitoloncolási politikával kapcsolatban. A támadás egy hónappal a három német tartomány kulcsfontosságú választások előtt történt.
„Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy azokat, akik nem tudnak és nincs engedélyük Németországban maradni, kitoloncoljuk és hazatoloncoljuk” – mondta Scholz. A német kancellár „dublini esetnek” nevezte a gyanúsítottat, utalva az európai uniós szabályokra, amelyek szerint a menedékkérőnek abban az uniós országban kell menedéket kérnie, ahová először érkezik, jelen esetben Bulgáriában. A hatóságok a német média szerint már tavaly tervezték a férfi kitoloncolását Bulgáriába. A kitoloncolást azonban nem hajtották végre, mivel a férfit nem találták a menekültközpontban, amikor a hatóságok a kitoloncolási határozatot végrehajtották.
A nyugat-németországi Solingen városában elkövetett, három ember halálát és nyolc sebesülését okozó késes támadás gyanúsítottja egy 26 éves szíriai férfi – közölték a hatóságok vasárnap reggel. A gyanúsított feladta magát és beismerte a bűncselekmény elkövetését – közölte a düsseldorfi rendőrség és ügyészség közös közleményben.
Az Iszlám Állam Telegram-fiókján szombaton közzétett közleményében az Iszlám Állam „katonájaként” jellemezte a támadást végrehajtó férfit: „A támadást a palesztinai és a világszerte bárhol élő muszlimok bosszújaként hajtotta végre.” A terrorszervezet azonban nem szolgáltatott bizonyítékot állítására, és nem volt világos, hogy a támadó és az Iszlám Állam között milyen kapcsolat volt.
CSAK SAJÁT