Az olasz államfő engedélyezte egy 67 fős menekültcsoport partra szállását
Sergio Mattarella olasz államfő engedélyezte annak a 67 fős menekültcsoportot szállító hajónak az olaszországi kikötését, amelynek beengedésére korábban Matteo Salvini belügyminiszter nemet mondott - jelentette a sajtó pénteken.
A migránscsoport az olasz pénzügyőrség Diciotti nevű hajóján csütörtök este érkezett meg a szicíliai Trapani kikötőjébe. A csoport egyes tagjait az éjszaka folyamán az olasz idegenrendészet hallgatta meg. A többi menekültet a szicíliai Milo regisztrációs központjába (hot spot) szállították át.
A 67 fős csoportnak még hétfőn a Vos Thalassa olasz felségjelzésű teherhajó nyújtott segítséget líbiai vizeken. Ezt követően a menekülteket a Diciotti vette a fedélzetére. Az olasz parti őrség beavatkozására olasz hatósági források szerint azért volt szükség, mivel a migránsok agresszíven viselkedtek a Vos Thalassa legénységével, attól tartva, hogy visszaviszik őket Líbiába.
Matteo Salvini belügyminiszter mindkét hajónak megtiltotta, hogy Olaszországba vigyék a menekülteket. Később kijelentette, hogy a menekülteknek, ha mégis Olaszországba viszik őket, bilincsben kell olasz partra lépniük. Végül Sergio Mattarella államfő engedélyezte, hogy a menekültek olaszországi kikötőben érjenek partot. Luigi di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) által delegált miniszterelnök-helyettes üdvözölte, hogy az államfő megoldást találta a helyzetre.
A hajóról elsőként egy Szudánból és egy Ghánából származó férfi szállt le: állítólag ők támadtak rá a Vos Thalassa legénységére.
#Italy: Police arrested a Sudanese and Ghanaian on the ship of the Italian Coast Guard #Diciotti, which arrived yesterday in #Trapani with illegal migrants. Apparently they are human smugglers. pic.twitter.com/LXZ5Ew2rtn
— Onlinemagazin (@OnlineMagazin) 2018. július 13.
Matteo Salvini úgy nyilatkozott, reméli, hogy a menekültcsoport tagjai felelnek tetteikért. Olaszország számára az embercsempészettel szembeni küzdelem továbbra is elsődleges - hangoztatta.
A menekültcsoportban 2 nő és 2 fiatalkorú utazott, a többiek mind felnőtt férfiak: többségük pakisztáni és egyiptomi, de van köztük marokkói, nepáli, bangladesi és csádi illetőségű bevándorló is.