Hőhullám söpör végig Európán, így védekeznek a különböző országokban

A tartósan magas hőmérséklet komoly egészségügyi problémákat okozhat, főként gyerekeknél, terhes nőknél, betegeknél és időseknél - figyelmeztetnek az európai hatóságok az Európán is átvonuló hőhullám miatt. A különböző országok különböző módokon próbálnak védekezni a nagy hőség ellen.

Az unió fővárosa, Brüsszel

Brüsszelben a hőhullám miatt lekapcsolják a fényeket, így spórolva az elektromossággal, a dolgozók délután négykor hazamehetnek, ha a hőmérséklet túl magas, sőt, öltönyüket és nyakkendőjüket is levehetik. 

Franciaország

A 2003-as nagy hőhullám után, amelybe összesen 19 ezren haltak meg Franciaország-szerte, hivatalos cselekvési tervet készítettek a hatóságok a hőhullám esetére. A riasztásnak négy fokozata van, jelenleg a narancs riasztás van érvényben (ennél már csak a vörös riasztás magasabb). A munkahelyeken elviselhető hőmérsékletet kell bzitosítani, az azonban sehol sincs leírva, hogy ennek van-e maximuma.

Egyetlen, a munkáltató számára kötelező szabályt írnak elő: az alkalmazottaknak lehetőséget kell biztosítani, hogy hozzáférjenek az ívővízhez, a közterületeken dolgozó munkásoknak minimum 3 litert kell biztosítani naponta. Ajánlják a levegő hűtésére alkalmas berendezések, és a munkaidő rugalmasabbá tételét is (több szünet, kevesebb fizikai munka).

A népességnek azt ajánlják, hűtsék le testüket, fürödjenek sokat, csukják be a spalettákat napközben, hogy lehűtsék a házat, legyenek kapcsolatban rokonaikkal, igyanak sokat, de ne alkoholt, lehetőleg kerüljék a fizikai aktivitást, és hívják az ingyenes segélyvonalat, ha szükséges.

Nagy-Britannia

A híresen pedáns britek ilyenkor lazítanak a dress code-on, vagyis az irodai öltözetükön, a munkáltatónak biztosítania kell a hűtött italt, a szellőztetést és a rendszeres szüneteket. A benti hőmérsékletnek ésszerűnek kell lennie – de ennek mértéke nincs törvényileg meghatározva. Ajánlások szerint ne legyen kevesebb mint 16 fok vagy 13, ha fizikai munkásról van szó, maximum érték viszont nincs definiálva.

Németország

Az irodai hőmérséklet nem lehet magasabb mint 26 fok, ha ennél magasabb, óvintézkedéseket kell foganatosítani. Ilyen például a munkaidő változtatása (korábban bemenni reggel vagy tovább dolgozni este, mikor a hőmérséklet elfogadhatóbb), és a több szünet munka közben. 30 fok felett ajánlott a ventillátor, de az alkalmazottaknak először a főnök beleegyezését kell kérniük, hogy felállíthassanak egyet az irodában.

A terhes, szoptatós anyák és a legyengült alkalmazottak különleges engedéllyel korábban elmehetnek a munkából, vagy otthon maradhatnak a különösen meleg napokon. Az iskolákban egyes tartományokban a gyerekek előbb hazamehetnek, ha a belső hőmérséklet magasabb mint 27 fok. A német autópályák némelyikén, melyek 1980 előtt épültek, 80 km/órás sebességkorlátot vezetnek be, a lehetséges úthibák miatt.

Olaszország

Olaszországban a dolgozók megtagadhatják a munkavégzést, ha a hőmérséklet a munkahelyükön túl alacsony vagy túl magas. Az olasz polgári törvénykönyv határozott a munkavállalók egészségét érintő kérdésekben: a munkáltatónak kell vállalnia minden lehetséges egészségkárosodásért a felelősséget, ideértve a robbanószerkezettől a drogokig mindent.

Magyarország

Magyarországon a hőségriasztásnak 3 szintje van, a legmagasabb, vagyis vörös riasztást akkor hirdetik ki, ha a hőmérséklet három egymást követő napon át 27 foknál magasabb. A riadó kihirdetésekor a médiának együtt kell működnie a hatóságokkal. Az irodai hőmérséklet nem lehet magasabb, mint 21-24 fok, de még a legmelegebb időben sincs rá lehetőség, hogy a munkáltató hazamenjen, vagy munkaidejét megrövidítse – azonban minden munkáltatónak kötelessége 10-15 perces óránkénti szünetet engedélyeznie egy hűvösebb helyen, a munka természetétől függően, és gondoskodnia kell védőitalról is, melynek ajánlott hőmérséklete 14-16 fok közötti.

Görögország

A görögöknél az egészségmegelőzésre helyezik a hangsúlyt a hőségriadók alatt. A nagyobb rizikófaktorú csoportok – a 65 év feletti idősek, gyerekek, a krónikus betegek, terhesek – nagyobb figyelmet igényelnek. A gyógyszert szedő betegeknek azt ajánlják, konzultáljanak orvosukkal.

A munkahelyeket légkondíciólóval kell felszerelni, vagy ventillátorokkal, lehetőleg plafonventillátorral, és ugyanez a szabály vonatkozik a gyermekeket ellátó intézményekre, idősotthonokra. A tömegközlekedésben résztvevő járműveken biztosítani kell a légkondícionáló berendezés zavartalan működését.

A hatóságok dönthetnek úgy, hogy átmenetileg megváltoztatják a munkaidőt, hogy ezzel is csökkentsék a reggeli és esti csúcsforgalmat, illetve a legnagyobb hőség idején a közlekedést.

Ciprus

Cipruson már június közepén bezárják az iskolákat, hogy elkerüljék a nagy hőséget a tantermekben, bár az országban addig nem beszélnek hőségriasztásról, míg a hőmérséklet el nem éri a minimum 40 fokot. Ilyenkor a kormány megteszi a szükséges intézkedéseket: a szabadban végzendő munkákat tilos 12 óra után, a hőség tetőzésekor végezni, az időseknek pedig azt ajánlják, hogy dél és délután négy között ne menjenek el otthonról.

Kapcsolódók

Kimaradt?