banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Észak-Korea szabadon engedte az elítélt amerikai egyetemistát

Észak-Korea szabadon engedett egy amerikai állampolgárt, akit korábban 15 évnyi kényszermunkára ítéltek államellenes bűncselekmény elkövetése miatt - jelentette be Rex Tillerson amerikai külügyminiszter kedden.

A 22 éves Otto Warmbier egyetemi hallgató már úton van az Egyesült Államok felé, ahol várja a családja - állt a külügyminiszter közleményében. Az amerikai férfi szabadon bocsátásáról nem tettek közzé további részleteket, és a közlemény nem tett említést arról sem, hogy Denis Rodman, az NBA amerikai profi kosárlabdaliga (NBA) egykori sztárja kedden újabb látogatásra érkezett a világtól elzárkózva élő, sztálinista vezetésű Észak-Koreába.

A washingtoni külügyminisztérium annyit közölt még, hogy tovább folytatja az egyeztetéseket Phenjannal más, szintén börtönbüntetésre ítélt amerikai állampolgárok szabadon engedése érdekében.

Otto Warmbiert 2016 januárjában tartóztatták le a phenjani repülőtéren, majd márciusban az észak-koreai legfelsőbb bíróság egyórás tárgyalás után 15 évnyi kényszermunkára ítélte, miután a férfi könnyek között bevallotta, hogy ellopott egy propagandaplakátot a phenjani hotelből, ahol turistaként megszállt. Az amerikai kormány annak idején bírálta az ítéletet, és azzal vádolta Észak-Koreát, hogy politikai túszként használja a fogva tartott amerikaiakat.

Észak-Korea rendszeresen vádolja meg az Egyesült Államokat és Dél-Koreát azzal, hogy azok kémeket küldenek annak érdekében, hogy megdöntsék a phenjani kormányzat hatalmát és Szöul átvehesse az uralmat a teljes Koreai-félsziget felett.

Észak-Koreában elítélt amerikai állampolgárok az utóbbi időben többször magas rangú amerikai tisztségviselők közbenjárására nyerték vissza szabadságukat. 2009-ben Bill Clinton volt amerikai elnök észak-koreai látogatása után engedték szabadon Euna Lee-t és Laura Linget. 2014-ben James Clapper, az amerikai hírszerzési csúcsszervezet volt igazgatója juttatta haza a kémkedés címén elítélt Matthew Millert, illetve Kenneth Bae misszionáriust, akire korábban 15 évnyi kényszermunkát szabtak ki államellenes tevékenység miatt. Nem sokkal előttük nyerte vissza a szabadságát Jeffrey Fowle, akit csaknem hat hónapig tartottak fogva, mert egy Bibliát hagyott a szállodai szobájában.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?