banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Varsó megpróbálja megakadályozni az ET-elnök megválasztását

Varsó mindent megtesz azért, hogy csütörtökön ne kerüljön sor a Európai Tanács elnökének megválasztására - jelentette ki a TVN24 lengyel hírtelevízió csütörtök reggeli adásában nyilatkozva Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter.

Elmondta: Lengyelország „jelzést küldött a német félnek, hogy ma nincs szükség a választásra”. Rámutatott: a tisztséget jelenleg betöltő Donald Tusk hivatali időszaka május végén jár le, így több mint két és fél hónap van arra, hogy kidolgozzák a választási eljárást. „Arról fogjuk tájékoztatni partnereinket, hogy az egész csúcstalálkozót veszélyezteti, ha erőszakkal keresztülvinnék a mai szavazást” – figyelmeztetett.

Waszczykowski a RadioWnet rádiócsatornának is nyilatkozatot adott, amelyben kifejtette: meg kellene fontolni, hogy egyáltalán szükség van-e a kormány- és államfőket tömörítő Európai Tanács (ET) elnöki tisztségének jelenlegi formájára. Ehelyett meg lehetne fontolni a soros elnökség bevezetését a tagállamok minisztereit tömörítő Európai Unió Tanácsának mintájára - vetette fel.

A halasztás szükségességét a lengyel diplomácia vezetője azzal is indokolta, hogy nincs egyértelmű eljárás arra az esetre, ha több jelölt lenne az ET elnökének tisztségére, ha például „valaki Donald Tuskot is jelölné". Ezzel egyrészt azt az ismert lengyel álláspontot ismételte meg, hogy Tuskot eddig egyetlen konkrét tagállam sem jelölte, másrészt arra utalt, hogy Lengyelország Jacek Saryusz-Wolskit tartja hivatalos jelöltjének.

Rafal Trzaskowski, Tusk anyapártja, az ellenzéki Polgári Platform (PO) alsóházi képviselője, volt európai parlamenti képviselő, majd EU-ügyekért felelős külügyminiszter-helyettes Waszczykowski bejelentésére reagálva kijelentette: minden jel arra vall, hogy Brüsszelben még csütörtökön döntenek Tusk megválasztásáról. „Ebben a helyzetben nincs vétójog" - hangsúlyozta a Polsat News lengyel hírtelevíziónak nyilatkozva a jelenlegi árnyék-külügyminiszter. Utalt a Lech Kaczynski néhai államfő által is aláírt Lisszaboni Szerződésre, melynek értelmében az ET-elnök jelöléséről a kormányfők többségi szavazással döntenek. Felidézte azt is: az Európai Bizottság jelenlegi elnökét, Jean-Claude Junckert 2014-ben Magyarország és az Egyesült Királyság tiltakozása ellenére választották meg a lisszaboni előírások alapján.

Merkel támogatja Donald Tusk újraválasztását. Angela Merkel német kancellár csütörtökön, a német szövetségi törvényhozás alsóházában (Bundestag) világossá tette: támogatja, hogy továbbra is Donald Tusk legyen az Európai Tanács elnöke. A kancellár a délután kezdődő brüsszeli uniós csúcson képviselendő német álláspontot ismertető beszédében kiemelte, hogy a lengyel liberális konzervatív politikus megerősítése az uniós állam- illetve kormányfőket összefogó testület élén "a stabilitás jele az egész Európai Uniónak". A kancellár az EU jövőjével kapcsolatban ismét állást foglalt a többsebességes integráció elképzelése mellett, mint mondta, túlságosan súlyosak a közösség előtt álló kihívások ahhoz, hogy tagjai mindig csak "a legkisebb közös többszörös" megtalálásán munkálkodjanak. Ezért fenn kell tartani a lehetőséget, hogy tagállamok önkéntes alapon, és nem a többiek kizárásával, hanem nyitott együttműködéssel elmélyítsék az integrációt valamely területen. Erre példa az uniós ügyészség intézményének felállítása is, amelyről a brüsszeli tanácskozáson döntenek - mondta Angela Merkel. Európa soha nem zárkózhat be, meg kell őriznie nyitottságát akkor is, ha erősödik a nacionalizmus és a protekcionizmus - emelte ki a német kancellár. A kereskedelem szabadsága az egész EU-nak fontos, a németeknek pedig "kereskedő nemzetként" elsőrendű érdek. Ezért nagy eredmény a Kanadával kötött szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) ratifikálása. Az is fontos, hogy az EU-ban egyetértés legyen arról, hogy a tagországok "közösen lépnek fel a nem méltányos és protekcionista kereskedelmi praktikák ellen, és határozottan megvédik érdekeiket" - tette hozzá Angela Merkel. 

A wpolityce.pl konzervatív hírportálon szerda este közölt, Waszczykowski által csütörtökön "újságírói találgatásnak" minősített véleményre utalva, miszerint Lengyelország úgy akadályozná meg Tusk megválasztását, hogy nem írja alá a brüsszeli csúcstalálkozó zárónyilatkozatát, Trzaskowski elmondta: az ET-elnökről szóló szavazás - melyre a csúcs elején kerülne sor - nem része a zárónyilatkozatnak. Ez utóbbit lehet ugyan nem aláírni, a választás ettől függetlenül érvényes marad.

Donald Tusk jelöltségét a legnagyobb európai pártcsalád, az Európai Néppárt (EPP) támogatja, amelynek Jacek Saryusz-Wolski is tagja volt hétfői távozásáig. Tusk mandátumának meghosszabbítását Lengyelországon kívül eddig egyetlen tagállam sem ellenezte. Angela Merkel német kancellár csütörtökön egyértelműen kijelentette: támogatja, hogy továbbra is Donald Tusk legyen az ET elnöke. Az EU soros elnökségét betöltő Málta kormányfője, Joseph Muscat ezt követően kizárta, hogy az ET-elnök jelöléséről későbbi időpontban döntenének.
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kimaradt?