Szigoríthatnak a külföldiek munkavállalásán Nagy-Britanniában

A brit belügyminiszter szerint a külföldiek nagy-britanniai munkavállalásának szabályozását úgy kellene átalakítani, hogy az elsősorban a hiányszakmákban üresen álló munkahelyek betöltését segítse.

Amber Rudd a kormányzó brit Konzervatív Párt Birminghamben zajló éves kongresszusának keddi munkanapján felszólalva kijelentette: továbbra is érvényes az a cél, hogy a nettó bevándorlást a kormány fenntartható szintre szorítsa le, ez pedig a jelenlegi több százezer helyett évente néhány tízezer bevándorlót jelent.

Rudd szerint azonban ez nem valósítható meg egyik napról másikra, ehhez megfelelő intézkedések kellenek. Kijelentette: az elképzelések között szerepel például a vállalatok számára külföldi munkaerő felvétele esetén előírt tesztek szigorítása, mert a jelenlegi rendszer "nem más, mint néhány rubrika kipipálása", így túl gyakran ér brit munkavállalókat hátrányos megkülönböztetés.

A brit belügyminiszter - konkrétumok említése nélkül - kijelentette: a tesztek megerősítésével azt kell elérni, hogy a brit vállalatok elsősorban a hiányszakmák betöltetlen állásaira toborozzanak külföldi munkaerőt, ne olyan munkakörökre, amelyekre brit munkavállalókat is lehet találni. Mindemellett ösztönözni kell azt is, hogy a vállalati szektor járuljon hozzá a hazai szakképzés javításához.

Amber Rudd néhány már kidolgozott intézkedési tervet is említett. Az egyik törvényszigorítási elképzelés szerint a kormány szabadságvesztéssel sújtható bűncselekménnyé nyilvánítaná, ha ingatlantulajdonosok lakásokat adnak ki olyan külföldi bérlőknek, akikről tudják, hogy illegálisan tartózkodnak Nagy-Britanniában.

A brit bankoknak a jövő év őszétől rendszeresen ellenőrizniük kell ügyfélkörüket, hogy ne nyújthassanak banki szolgáltatásokat illegális bevándorlóknak, és a taxivezetői engedélyért folyamodó külföldiek bevándorlási státusát is kötelező lesz vizsgálni a jogosítvány kiadása előtt - mondta a brit belügyminiszter.

A bevándorlás sok hasznot hozott a brit gazdaságnak, a társadalomnak és a kultúrának, ezért olyan megoldásra van szükség, amely a nettó bevándorlás csökkentése mellett továbbra is ösztönzi "a legokosabbak, a legjobbak" nagy-britanniai munkavállalását - mondta Amber Rudd.

Ehhez hasonló véleményt fogalmazott meg nemrég Philip Hammond pénzügyminiszter egy lapinterjúban, kijelentve: a brit kormány nem arra fogja felhasználni a jövőbeni bevándorlási szabályozást, hogy "bezárja az ajtót" a magasan képzett külföldi munkaerő előtt, ha jelenlétük elősegíti a befektetések beáramlását és a növekedést, "legyen szó bankárokról, szoftverfejlesztő mérnökökről vagy globális nagyvállalatok igazgatóiról".

Theresa May brit miniszterelnök többször hangoztatott véleménye szerint az EU-tagságról tartott júniusi népszavazás - amelyen a többség a kilépésre voksolt - megmutatta, hogy a britek nem akarják az EU-n belüli szabad mozgás elvének érvényesítését úgy, ahogy az eddig történt. A brit kormány hivatalosan azonban még nem részletezte, hogy az EU-tagság megszűnése után pontosan milyen eszközökkel kívánja szabályozni a bevándorlást, bár Theresa May annyit már egyértelművé tett, hogy az ausztráliai mintájú pontozásos elbírálási rendszer bevezetése - amely az EU-tagságról tartott júniusi népszavazás előtt a kilépést pártoló tábor kampányának egyik fő eleme volt - lekerült a napirendről.

Kapcsolódók

Kimaradt?