Soros György nem veszi magára a támadásokat

A Spiegel Online hírportál Soros György milliárdos: fél Kelet-Európa utálja ezt az embert címmel közölte Keno Verseck írását, aki kiemelte: "mindegy, hogy Magyarországon, Csehországban vagy Szlovákiában: Soros György milliárdost démonizálják Kelet-Európa nacionalistái", és még a menekültválságot is a "zsidó filantrópnak" tulajdonítják.

Egyebek között kifejtette, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő a válságokat "egyre gyakrabban tulajdonítja »külső erőknek« és személy szerint Soros Györgynek". Hozzátette: a "kelet-európai nacionalisták" elképzelése szerint Soros György a vezetője egy "zsidó világ-összeesküvésnek, amely a nemzeti közösségek elpusztítására és egy »háttér-világhatalom« felépítésére tör, hogy leigázza és kiszipolyozza a nemzeteket és országokat".

Soros György a portálnak elmondta, hogy nem veszi magára a támadásokat, a magyarországi tanártüntetésekhez nyújtott állítólagos támogatásáról pedig az erről beszámoló magyar újságból szerzett tudomást először.

A kvóta elleni népszavazás "politikai manőver"

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív lap szombati számában Orbán Viktor alaptörvénye címmel közölte Stephan Löwenstein írását, aki a kormány népszavazási kezdeményezéséről kiemelte, hogy a magyaroknak az európai menekültpolitikáról kell szavazniuk, "de sokkal többről van szó". Hozzátette, hogy a népszavazási kezdeményezés "politikai manőver", amelynek belpolitikai és külpolitikai funkciója is van.

Szerinte a kezdeményezés a német kancellár politikája ellen irányul, és azt a tanácsot "implikálja", hogy "hallgass a népre". A belpolitikában pedig arra hivatott, hogy a kormányfő a "migráció jól bevált témája" révén megtartsa az ellenőrzést a folyamatok felett - fejtette ki a FAZ szerzője, megjegyezve, hogy a "menekülttéma" tavaly "kisegítette a miniszterelnököt és pártját egy súlyos népszerűségi válságból", de az ügy az utóbbi időben kissé elmozdult a figyelem középpontjából és ismét felmerültek kérdések a "hatalom arroganciájával" kapcsolatban.

Stephan Löwenstein a kezdeményezés külföldi visszhangjáról megállapította, hogy a "nemzetközi címzettek" visszafogottan viszonyultak a lépéshez, és megjegyezte, "végül is az európaiak elegendő tapasztalatot szereztek arról, hogy a kívülről érkező kritika főleg egy embernek használ: Orbán Viktornak".

Kapcsolódók

Kimaradt?