Merkel bírálta a kelet-európai kormányokat
Angela Merkel német kancellár bírálta azokat a kelet-európai kormányokat, amelyek elutasítják menekültek befogadását és azzal vádolta őket, hogy engedményeket tesznek az előítéleteknek, és nem ismerik saját történelmüket - jelentette a Reuters a Politico beszámolóját idézve. Egy országot sem említett név szerint, de kerítésekről beszélt.
Angela Merkel az Európai Néppárt egy zárt ajtók mögött lezajlott előző napi megbeszélésén szembement azzal a válasszal, amelyet ezek a kormányok adtak az európai menekültváltságra, de nem nevezte meg Magyarország, Csehország, Szlovákia és egyes balti államok vezetőit.
„Mi, kelet-európaiak - mert magamat is kelet-európaiként tartom számon - mi láttuk, hogy az elszigetelés nem segít” - idézték Merkelt, aki a kommunista Kelet-Németországban nőtt fel. „A menekültek nem fognak leállni csak azért, mert kerítéseket építünk” - mondta.
„Azok, akik szerencsésnek tekinthetik magukat, mert átélték a hidegháború végét, most azt gondolják, hogy teljesen kimaradhatnak a globalizáció bizonyos fejleményeiből. Ez lesújt engem, ez valami nagyon érthetetlen, furcsa dolog” - idézték.
A jelentés visszautal Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök Merkelnek intézett bírálatára, amely szerint a kancellár Németország határainak a megnyitásával migránsok rohamát indította el, amellyel Európa nem tud megbirkózni, és ez fenyegeti keresztény értékeit.
A kancellár visszautasította ezt az érvelést, mondván, nem fogadható el, hogy nekünk szabad a javak és emberek mozgása, de egyes országok mégis azt mondják: „nem fogadhatunk be szíriaiakat, mert nem vagyunk felkészültek rá”. „Amikor valaki azt mondja, nem ez az én Európám, nem fogadok be muzulmánokat, akkor azt kell válaszolnom: erről nem lehet tárgyalni” - idézte a Politico.
„Hogyan védjünk meg keresztényeket szerte a világon, ha azt mondjuk, hogy nem fogadunk be muzulmánokat vagy egy mecsetet az országunkban?” - tette fel a kérdést.
Merkel szerint a kelet-európai országok számára több időt kell adni az alkalmazkodáshoz a menekültek elosztásával kapcsolatban, de annak elvi alapon történő elutasítása veszélyt jelent Európa számára - emlékeztetett a brit hírügynökség.