Merkel hallani sem akar a görög adósság csökkentéséről
Angela Merkel német kancellár újfent megerősítette csütörtökön, hogy szó sem lehet Görögország euróövezeti adósságának csökkentéséről. A Szarajevóban tartózkodó német vezető kijelentette, hogy 2012-ben már foglalkoztak a görög adósság fenntarthatóságának ügyével.
„Meghosszabbítottuk a lejáratokat, 2020-ig toltuk ki az Európai Pénzügyi Stabilitási Mechanizmustól (EFSF) kapott hitelek visszafizetését. Szóval nem először foglalkozunk az adósság fenntarthatóságával” – mondta Merkel a Nemzetközi Valutaalappal való, az adósságleírást illető nézetkülönbségeket firtató kérdésre. A német kancellár kijelentette: számára kizárt a klasszikus adósságleírás, és ez a véleménye jottányit sem változott.
Az IMF a múlt héten nyilvánosságra hozott helyzetértékelésében azt írta: Görögország adóssághelyzete fenntarthatatlan, ezért - a hitelezők által megkövetelt reformok végrehajtása mellett - 2018 végéig további 50 milliárd eurós külső finanszírozásra és fennálló hiteleinek átütemezésére, rosszabb esetben újabb jelentős adósság-elengedésre lesz szüksége pénzügyi helyzetének stabilizálásához.
Christine Lagarde, a Valutaalap vezérigazgatója szerdán jelezte, hogy a szervezet értékelése nem változott azóta, bár az elképzelhető, hogy a jelentésben szereplő konkrét számokon változtatni kell majd, miután azóta tovább romlott Görögország gazdasági-pénzügyi helyzete.
„Az IMF-nek igaza van”
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter csütörtökön Frankfurtban tartott sajtóértekezletén kijelentette: az IMF-nek igaza van abban, hogy a görög adósságállomány nem fenntartható leírások nélkül. Ugyanakkor az európai szabályok nem teszik lehetővé az adósság leírását, és kicsi a mozgástér az átütemezést illetően is - figyelmeztetett a miniszter, aki szerint Görögország azzal kezdhetné el a bizalom újjáépítését, ha azonnal lépéseket tenne gazdaságának átalakítására.